dozowanie mydła

Rodzaje dozowników na mydło

Dozowniki mydła to urządzenia, które służą do wydzielania określonej ilości środka czyszczącego – mydła w płynie lub mydła w pianie. Mogą być obsługiwane ręcznie, przyciskiem lub dźwignią, łokciowo lub automatycznie. Dozowniki mydła są stosowane przede wszystkim w toaletach obiektów użyteczności publicznej, choć równie dobrze możemy montować je w naszych domach i mieszkaniach.

Rodzaje dozowników mydła ze względu na sposób dozowania

We wstępie wymieniliśmy trzy typy dozowników mydła według podziału ze względu na sposób dozowania. Rozwiniemy nieco ten wątek, by zgłębić temat sposobów uruchamiania urządzeń. Dozowniki uruchamiane dłonią za pomocą przycisku lub dźwigni nazywamy inaczej dozownikami ręcznymi, manualnymi. Naciśnięty przycisk lub dźwignia zwalnia blokadę i urządzenie wypuszcza dozę mydła w płynie lub w pianie. W dozownikach łokciowych jest tak samo: naciśnięta dźwignia zwalnia blokadę i wypuszcza porcję mydła. W dozownikach automatycznych mamy zamontowane czujniki – gdy podsuniemy dłoń w pole działania czujnika, mydło wypływa z urządzenia.

Materiały, montaż, bezpieczeństwo

Dozowniki do mydła w płynie i pianie są produkowane z różnych materiałów. Najczęściej są produkowane z elementów z tworzyw sztucznych oraz stali szlachetnej szczotkowanej (matowej) lub polerowanej (z połyskiem). W dozownikach mogą się też znajdować elementy z aluminium, mosiądzu, szkła i ceramiki. Jak mówią nam przedstawiciele firmy BKF Warszawa Wojciech Krzemieniewski, dozowniki do mydła są montowane na ścianie lub w blacie, co stanowi zabezpieczenie przed zniszczeniem lub kradzieżą. To oczywiście szczególnie ważne w toaletach publicznych, które każdego dnia są odwiedzane nawet przez setki różnych osób. Dozownik do mydła w płynie lub w pianie są montowane zwykle za pomocą wkrętów lub za pomocą fabrycznie zamontowanej taśmy samoprzylepnej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dozownik może być wyposażony w kluczyk, by nieupoważniona osoba nie mogła go otworzyć.

Popularność automatycznych dozowników na mydło

Obecnie dozowniki automatyczne cieszą się większą popularnością, bo jeszcze bardziej zwracamy uwagę na wszelkie aspekty higieny. Używając takiego dozownika, praktycznie niczego nie dotykamy, jeśli jeszcze do tego w toalecie jest kran, który także uruchamia się dzięki czujnikowi – higiena jest zapewniona w 100%. Na koniec dodajmy ciekawostkę: według fachowców korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór dozowników na mydło w pianie, bo koszty ich eksploatacji są niższe (mniej wydajemy na dozowany produkt), a urządzenie ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Regulamin korzystania z serwisu