dozowanie mydła

Rodzaje dozowników na mydło

Używanie mydła w płynie jest znacznie bardziej higieniczne niż tradycyjnego kosmetyku w kostce. Między innymi dlatego właśnie to rozwiązanie jest preferowane w łazienkach publicznych i pomieszczeniach socjalnych w zakładach pracy, gdzie z sanitariatów każdego dnia korzysta wiele osób. Wygodne pobieranie mydła w odpowiedniej dawce umożliwiają specjalne dozowniki umieszczane bezpośrednio przy umywalkach.

Pierwsze dozowniki na mydło

„Pomyślałem o tym, jak brzydkie jest mydło w kostce i jak brudzi łazienkę. A może zastąpić je wysokiej jakości mydłem w płynie zapakowanym w ładne butelki?”.

Robert R. Taylor, założyciel firmy Minnetonka i wynalazca dozowników na mydło

Pierwsze w historii dozowniki na mydło w płynie wyglądały dokładnie tak, jak te, których do dziś używamy w naszych domach – miały postać butelki z pompką. Ich debiut w 1979 roku zapewnił amerykańskiej firmie Minnetonka (która dotychczas produkowała ręcznie pakowane mydło w kostkach w kształcie owoców i batoników) prawdziwy sukces finansowy; w ciągu pół roku przedsiębiorstwo zarobiło na mydle w dozownikach 25 milionów dolarów. Dobra passa Minnetonki nie trwała jednak długo – konkurencja szybko zaczęła sprzedawać podobne produkty. W 1987 roku Taylor sprzedał prawa do swojego wynalazku gigantowi branży – korporacji Colgate.

Dozowniki na mydło w miejscach publicznych

Chociaż w niektórych ogólnodostępnych łazienkach wciąż możemy spotkać niewielkie buteleczki z mydłem w płynie (a nawet kostki!), o wiele elegantszym, ekonomicznym, a przede wszystkim bardziej higienicznym rozwiązaniem są profesjonalne dozowniki. Nowoczesne rozwiązania nie wymagają nalewania płynu od góry – w dozowniku umieszcza się specjalny wkład w buteleczce lub plastikowym woreczku, który po zużyciu środka można łatwo wymienić. Dozowniki mogą podawać kosmetyk myjący o konsystencji gęstego płynu, lekkiej pianki, a także środki do dezynfekcji rąk. Ze względu na sposób obsługi wyróżnia się dozowniki na mydło:

  • ręczne – uruchamiane przyciskiem lub ramieniem dozującym,
  • automatyczne (bezdotykowe) – uruchamiane fotokomórką.

W ostatnim czasie, w związku z panującą epidemią, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się dozowniki automatyczne, całkowicie bezdotykowe. Za przykład niech posłuży model Katrin Touchfree Soap Dispenser o pojemności 500 ml, który umożliwia dozowanie mydła w płynie, w piance i żelu antybakteryjnego. Dzięki wbudowanej w urządzenie fotokomórce użytkownik nie musi w ogóle go dotykać, ani dłonią, ani łokciem, co przekłada się nie tylko na komfort psychiczny, ale faktycznie na bezpieczeństwo – opowiada nasz rozmówca z firmy BKF Warszawa.

Wygoda użytkowania to jedno, ale co z kosztami? Czy montaż dozownika w ogóle się opłaca, skoro zamiast niego można postawić na umywalce zwykłą buteleczkę z pompką? Wybór profesjonalnego urządzenia dozującego jest ze wszech miar korzystny, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę zużycia środków myjących. Precyzyjne dozowanie zapobiega marnowaniu mydła czy żelu antybakteryjnego, a więc gwarantuje ich wydajność. Łazienka wyposażona w montowane na stałe systemy dozowania jest przy tym znacznie elegantsza i łatwiejsza w sprzątaniu niż pomieszczenie, w którym kosmetyki trzeba podnosić, przestawiać i odkładać.

Regulamin korzystania z serwisu