Materiał Partnera

Czy kocioł gazowy można zamontować nad wanną?

Czy kocioł gazowy można zamontować nad wanną?

Bez kotła gazowego żadna gazowa instalacja grzewcza nie będzie działać. Urządzenie to podgrzewa bowiem wodę grzewczą i ciepłą wodę użytkową. W wielu domach nie ma jednak dostatecznej ilości wolnej przestrzeni, aby można było wydzielić osobne pomieszczenie przeznaczone na kotłownię. W takiej sytuacji inwestorzy zmuszeni są do zamontowania kotła gazowego w innym miejscu. Często urządzenia tego typu są umieszczane w łazienkach, kuchniach czy na korytarzach. Wyjaśnimy, czy takie miejsca nadają się do montażu kotów gazowych i napiszemy, jakie wymogi muszą spełniać.

Czy kocioł gazowy musi być montowany w kotłowni?

Producenci kotłów gazowych podkreślają, że są to urządzenia „czyste” w eksploatacji. W odróżnieniu od pieców na paliwa stałe nie muszą być one zatem instalowane tylko w specjalnych kotłowniach. W teorii można je zamontować np. w łazience, kuchni albo na korytarzu. Jednak, aby móc to zrobić, pomieszczenia te muszą spełniać ściśle określone normy. 

Ważny jest również typ kotła, który zamierzasz kupić. Urządzenia z otwartą komorą spalania wymagają instalacji w wydzielonych pomieszczeniach, które nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi, gdyż do spalania zasysają one powietrze z wnętrza, w którym się znajdują. Takie pomieszczenia muszą mieć także odpowiednią kubaturę (8 m3), wysokość (minimum 2,2 m) oraz bezpośredni dostęp do komina spalinowego. Pomieszczenie, w którym zamontowany ma być tego typu kocioł, musi mieć też sprawną wentylację grawitacyjną. Wentylatory i wentylacja mechaniczna są zabronione.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjne), których bogatą ofertę przygotował dla swoich klientów m.in. internetowy sklep z urządzeniami grzewczymi Merkury, dają swoim właścicielom znacznie więcej swobody, gdyż mogą być zamontowane również w pomieszczeniach, które są na co dzień użytkowane przez domowników. Jest to możliwe, ponieważ powietrze potrzebne do procesu spalania jest doprowadzane bezpośrednio do komory spalania specjalnym przewodem z zewnątrz. Takie urządzenia są więc bezpieczniejsze. Mogą być montowane w mniejszych pomieszczeniach (ich kubatura nie może być mniejsza niż 6,5 m3), których wysokość musi wynosić 2,2 m. Wentylacja w takim wnętrzu musi być sprawna, ale nie ma obostrzeń dotyczących jej rodzaju.

Czy kocioł gazowy może być umieszczony nad wanną?

Nie wszystkie kotły gazowe mogą być montowane w łazienkach. Kotły z otwartą komorą spalania nie mogą znajdować się w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy. Jednak kotły dwufunkcyjne zasilane napięciem 220V mogą być bezpiecznie instalowane w łazienkach, a miejsce ich montażu jest dowolne. Jest to określone w normie PN-IEC 60364-7-701:1999. Aby można było to zrobić, muszą być jednak spełnione pewne warunki. 

Kotły, które można umieścić nad wanną, muszą posiadać ochronę klasy IPX4 (ochrona przed rozpryskującą się wodą z dowolnego kierunku). Takie urządzenia mogą być bezpieczne montowane już w odległości 0,6 m od obrysu wanny albo brodzika prysznica.

Należy zadbać również o to, by części przewodzące i obce kotła były podłączone do lokalnego układu połączeń wyrównawczych. Ważne jest także to, aby okablowanie było wykonane zgodnie z zaleceniami zawartymi w owej normie. Obwód elektryczny zasilania kotła musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy, którego znamionowy prąd zadziałania nie będzie większy niż 30mA.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy