Spieki kwarcytowe

Czym są i do czego służą spieki kwarcytowe?

Branża aranżacji wnętrz nieustannie się rozwija, a na rynku pojawiają się kolejne innowacje w asortymencie materiałów wykończeniowych. Nawet materiał tak tradycyjny i pozornie wyeksploatowany w wystroju wnętrz – kamień naturalny – wciąż zaskakuje i wraca „na salony” w nowych odsłonach. Nowoczesnym i niezwykle popularnym obliczem kamienia są spieki kwarcytowe. Czym się one charakteryzują?

Spieki kwarcytowe – właściwości

Spieki kwarcytowe to jedno z modnych ostatnio połączeń różnych materiałów. W tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z surowcami naturalnymi, takimi jak iły łupkowe, glinki, skały granitowe, topniki i barwniki ceramiczne. Granulat taki zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury i w efekcie uzyskuje się spieki kwarcowe w formie płaskich płyt. Do zalet otrzymanego materiału należy:

  • Trwałość – spieki kwarcytowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, substancje chemiczne, promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, pleśń, ogień i inne szkodliwe czynniki.
  • Niska waga – spieki kwarcowe są stosunkowo lekkie, a przez to łatwe w montażu.
  • Łatwość czyszczenia – odporne na działanie detergentów, spieki kwarcowe są łatwe w utrzymaniu.
  • Bogate wzornictwo – spieki mogą mieć różne kolory i desenie, najczęściej nawiązujące do naturalnych kamieni, np. marmurów czy granitów, ale także innych materiałów, nawet metalu czy drewna.
  • Naturalny i ekologiczny charakter – spieki nie nasiąkają wodą i mogą mieć kontakt z żywnością.

Zastosowanie spieków kwarcowych

Tak liczne zalety spieków kwarcytowych sprawiają, iż materiał ten ma wiele zastosowań. Profesjonalne firmy, takie jak hurtownia kamienia HB-Polska, oferują bogaty asortyment materiałów dający bogate możliwości projektowe. Spieki kwarcytowe wykorzystywane są we wnętrzach do wykończenia powierzchni zarówno poziomych, jak również pionowych. Dzięki swoim gabarytom, idealnie nadają się do wykończenia większych powierzchni – wykorzystuje się je jako obudowy ścian, drzwi, parapetów, schodów czy nawet podłóg. Ze względu na swój naturalny charakter, znakomicie sprawdzają się w roli blatów kuchennych i łazienkowych. Mogą być stosowane do produkcji mebli wysokiej jakości. Odporne na wysokie temperatury mogą również z powodzeniem służyć jako okładziny kominkowe. Wytrzymałość spieków sprawia, że nadają się one również do zastosowań zewnętrznych, np. na elewacje. Okazuje się zatem, że spieki kwarcowe to materiał niezwykle uniwersalny, o licznych zaletach i zastosowaniach w branży aranżacji wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu