Rodzaje i zastosowanie kasetonów dekoracyjnych

Osoby szukające niedrogich i efektownych sposobów na wykończenie wnętrz, powinny zainteresować się kasetami dekoracyjnymi. Te ozdobne płyty są powszechnie dostępne w marketach budowlanych i sklepach online, a ich montaż nie nastręcza żadnych trudności nawet laikowi. Dodatkowym atutem tego rodzaju produktów jest bogaty wybór wzorów oraz materiałów, z których kasetony są wykonywane. Warto zaznaczyć, że poza walorami dekoracyjnymi kasetony pełnią funkcję izolacyjną oraz maskującą różnego rodzaju niedoskonałości na suficie.

Rodzaje kasetonów

Najczęściej spotykane na rynku są kasetony ze styropianu, a także z gipsu, drewna oraz styroduru.  Najpopularniejsze i najtańsze zarazem są kasetony styropianowe. Nie tylko nadają pomieszczeniom nowoczesny wygląd, ale do tego ocieplają sufit. Do tego można je malować (zwykle są białe), dzięki czemu doskonale dopasowują się do wystroju wnętrz. Alternatywą dla nich mogą być płyty gipsowo-kartonowe. Mają one zwykle kolor biały lub kremowy, występują w różnych wzorach do wyboru. Zapewniają mieszkańcom nie tylko walory estetyczne, ale też dobrą izolację akustyczną. Podobne do nich są płyty gipsowo-włókniste, które jednak odznaczają się lepszymi parametrami. W sklepach dostępne są również kasetony z drewna i materiałów drewnopodobnych, które świetnie się prezentują, choć mają też wyższą cenę niż kasetony styropianowe. Elegancki materiał, jakim jest drewno otwiera szerokie pole do eksperymentów z wyglądem wnętrz – również dzięki temu, że klienci do wyboru mają różne jego różne gatunki i kolory. Rzadziej wybierane są kasetony sufitowe 3D oraz kasetony z folii polistyrenowej. Choć trzeba przyznać, że kasetony 3D z płyt MDF, gipsu czy styroduru to bardzo oryginalny sposób na aranżację wnętrza.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Doskonałym dodatkiem do kasetonów może być sztukateria styropianowa, ewentualnie z gipsu, xps lub poliuteranu. Sztukateria ze styropianu jest lekka i łatwa z montażu, a do tego dostępna jest w wielu ciekawych wzorach takich jak rozety, gzymsy, listwy wykończeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu