Materiał Partnera

Wybór glazury do łazienki. Czym się kierować?

Wybór glazury do łazienki. Czym się kierować?

Glazura, czyli okładziny podłogowe, ścienne i dekoracyjne, to ważny element wykończenia każdej łazienki. To w dużej mierze od niej zależy ostateczny efekt estetyczny po zakończonych pracach remontowych. Powinna być dobrana odpowiednio do wielkości pomieszczenia oraz do panującej w nim stylistyki. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej glazury łazienkowej?

Rodzaje glazury łazienkowej

Jeśli chodzi o typ glazury, to współczesny rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Do najpopularniejszych produktów zaliczają się: klasyczne płytki ceramiczne, płytki fajansowe, płytki kamionkowe (terakota) oraz gres dekoracyjny.

  • Terakota: powstaje z oczyszczonej gliny i cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, chemiczną i niską nasiąkliwością, przez co świetnie sprawdzi się w roli płytek podłogowych do łazienki. Do najczęściej występujących wyrobów z zakresu terakoty zalicza się płytki o wykończeniu szkliwionym (powierzchnia może być matowa lub błyszcząca).
  • Płytki fajansowe: ze względu na swoją niewielką grubość i niską wytrzymałość na uszkodzenia okażą się odpowiednie w roli płytek ściennych. Wyróżniają się one szkliwionym, efektownym wykończeniem i występują w wielu różnych odmianach oraz wzorach. Łatwo je utrzymać w czystości, są odporne na działanie środków chemicznych i nie nasiąkają wilgocią.
  • Gres: nadaje się do różnych zastosowań i można go wykorzystywać zarówno jako wykończenie ścian, jaki i podłóg łazienkowych. Często można dziś spotkać gres, który imituje wygląd kamienia naturalnego, co zdecydowanie wpływa na aspekt wizualny całego pomieszczenia.

Generalnie warto porównywać ze sobą parametry techniczne różnych rodzajów glazury. Może się okazać, że konkretne płytki lub terakota mają różny stopień odporności na uszkodzenia lub na wilgoć – tłumaczy ekspert z firmy PSB Mrówka w Nasielsku.

Wymiar płytek też ma znaczenie

Warto pomyśleć o doborze odpowiednich wymiarów płytek łazienkowych. Dużą rolę odgrywają w tym względzie poziomy, na jakich będą umieszczone umywalka i wanna.

Trzeba też przemyśleć, jakie płytki zapewnią odpowiedni układ fug, bez tworzenia wąskich pasków nad urządzeniami AGD. Najlepszą opcją będzie wybór takiego rozmiaru płytek, by jak najmniej trzeba było je przycinać.

Jaki wzór wybrać?

Zasada jest prosta – im mniejsza jest łazienka, tym większą powierzchnię powinny mieć wzory na glazurze. Duże kwadraty lub prostokąty optycznie powiększają wnętrze. Elementy o drobno rozmieszczonych wzorkach co prawda prezentują się estetycznie, ale nie powinny przytłaczać całości. Można je więc wykorzystywać tylko w roli drobnego akcentu wyróżniającego.

Pomyśl o tym, jak często przeprowadzasz remonty i przemeblowania. Jeśli jesteś typem „szybko mi się nudzi”, to lepiej na etapie wybierania glazury do łazienki postaw na minimalizm i uniwersalność. W tym celu najlepiej sprawdzą się neutralne płytki i terakoty w kolorze białym, beżowym lub szarym. Wystarczy, że po czasie zmienisz w łazience dodatki i całość będzie się prezentować za każdym razem odrobinę inaczej.    

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy