łazienka

Z brodzikiem czy bez – jaką kabinę prysznicową wybrać?

Ile osób, tyle opinii – dlatego wybór kabiny prysznicowej nie jest łatwym zadaniem. Obydwa rozwiązania, zarówno kabina z brodzikiem jak i bez niego mają swoje wady i zalety. Wybór zależy więc zarówno od naszych osobistych preferencji, jak i możliwości pomieszczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej dostępnym rozwiązaniom i podpowiemy, jaką kabinę prysznicową wybrać.

Kabiny prysznicowe bez brodzika cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – mają bowiem wiele zalet. Niestety jednocześnie posiadają dość dużą wadę, mianowicie nie wszędzie można je zainstalować. Tradycyjne rozwiązanie, czyli kabina prysznicowa z brodzikiem daje większe możliwości, ponieważ można ją umieścić w każdym mieszkaniu.

Zalety obydwu rozwiązań

Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności zaletom obydwu rozwiązań. Dzięki temu możliwe będzie dokładne porównanie możliwości kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez niego.

Zalety kabiny prysznicowej z brodzikiem:

 • Łatwość montażu. Taką kabinę zamontujemy wszędzie i całkiem możliwe, że posiadając trochę wiedzy zrobimy to sami, bez pomocy fachowca. Zamontowanie kabiny z brodzikiem możliwe jest niezależnie od grubości podłogi czy stropu, praktycznie w każdym mieszkaniu czy domu.
 • Duży wybór kształtów, dopasowanych nawet do nietypowych pomieszczeń. Brodzik może być w kształcie prostokąta, kwadratu, pięciokąta, albo też mieć formę wyciętego koła, dzięki czemu można umieścić go w rogu pomieszczenia.
 • Brodzik umożliwia uzyskanie wody stojącej, jak w wannie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci. Głęboki brodzik umożliwi bezpieczną kąpiel dziecka.
 • Brodziki występują w różnych wysokościach – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wybrać brodzik bardzo niski, łączący w sobie zalety kabiny prysznicowej z brodzikiem z rozwiązaniem typu walk-in.
 • Duży wybór brodzików pod względem wykończenia powierzchni, materiału, koloru, czy rodzaju odpływu. Na przykład brodziki akrylowe są materiałem najtańszym spośród wszystkich wymienionych w tym punkcie brodzików, mogą być o powierzchni gładkiej lub ryflowanej (dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby kąpiącej się). Brodziki ze stali glazurowanej, czy też kompozytowe, kamienne, konglomeratowe to produkty już droższe. Mogą być gładkie, antypoślizgowe, czy o strukturze łupanego kamienia, wykończone warstwą polimeru zabezpieczającego przed osadzaniem się kamienia lub wykonane z nanocząsteczkami srebra eliminującymi wszelkie bakterie na powierzchni. Na dzień dzisiejszy możemy nawet decydować o wyborze koloru takiego brodzika. A do bardzo skomplikowanych łazienek możemy dobrać brodziki do żądanego kształtu, ponieważ w tej grupie brodzików znajdziemy takie, które zostały opracowane w taki sposób, aby można było je docinać do pasującej przestrzeni. Najnowsze technologie pozwalają wyprodukować brodziki, które możemy położyć je na podłodze lub nawet zlicować je z podłogą.

Jakie są natomiast zalety kabiny prysznicowej bez brodzika?

 • Ciekawy efekt wizualny. Jednolita podłoga sprawia, że łazienka wydaje się większa, a brak brodzika pozwala na uwydatnienie elementów ozdobnych znajdujących się w łazience. Nic nie zakłóca harmonii wystroju.
 • Możliwe jest zamontowanie ogrzewania podłogowego, dzięki czemu posadzka pod prysznicem będzie zawsze ciepła.
 • Decydując się na kabinę typu walk-in ułatwiamy sobie jej obsługę – brak zakamarków i załamań sprawia, że tego typu kabina prysznicowa jest łatwiejsza w czyszczeniu. Kabiny walk-in są idealne dla osób starszych i niepełnosprawnych, nie trzeba bowiem wchodzić do głębokiego brodzika, a w przypadku wózka inwalidzkiego można po prostu wjechać bezpośrednio pod prysznic. W kabinie z powodzeniem można postawić krzesło lub zamontować na ścianie specjalistyczne uchwyty i krzesełko dla niepełnosprawnych.
 • Różne rozwiązania kabiny walk-in pozwala na umiejscowienie jej w dowolnym miejscu łazienki, nie musi stać w rogu pomieszczenia.

Jak widać zalet obydwu rozwiązań jest całkiem sporo. Aby mieć jednak pełen obraz umożliwiający właściwy wybór kabiny prysznicowej przyjrzyjmy się również wadom.

Wady kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez

Kabina prysznicowa z brodzikiem:

 • Zazwyczaj nie wygląda estetycznie. Duży brodzik rzuca się w oczy.
 • Posiada ograniczoną przestrzeń wewnątrz i zazwyczaj jest mniejsza od rozwiązań otwartych.
 • Może być niewygodna dla osób starszych lub niepełnosprawnych, które mogą mieć problem z pokonaniem progu brodzika.

A kabiny prysznicowe bez brodzika?

 • Nie zawsze istnieje możliwość ich montażu. Tego typu kabiny wymagają bowiem odpowiedniego nachylenia posadzki, a także, jeśli podłoga w kabinie prysznicowej ma być na równi z podłogą w całej łazience odpowiedniej przestrzeni pod podłogą. Może się okazać, że elementy przyłączeniowe nie zmieszczą się w grubości stropu.
 • Bez odpowiedniej hydroizolacji nietrudno o awarię i zalanie łazienki, a nawet sąsiadów.

Co wybrać?

Wszystko zależy przede wszystkim od możliwości naszego mieszkania lub domu – podsumowuje specjalista z firmy Ceramik, oferującej wyposażenie łazienek – Może okazać się, że instalacja kabiny bez brodzika nie będzie po prostu możliwa – wówczas pozostaje tylko jedno rozwiązanie. Jeśli obydwie możliwości są dostępne – tu dochodzi również kwestia gustu. Kabiny walk-in są ładniejsze i wygodniejsze, a przestrzeń wewnątrz może mieć dowolne wymiary. Brodzik w zależności od potrzeb wydaje się bardziej praktyczny, jeżeli np. potrzebny jest aby wykąpać psa lub przeprać jakiś dywanik.

Podsumowując, wybór zależy od pomieszczenia, finansów i kwestii estetycznej. Niezależnie jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy warto zasięgnąć po porady doświadczonych fachowców, architektów i sprzedawców, którzy zaproponują najlepsze dla nas rozwiązania jak i poinformują nas o różnicach jakościowych między poszczególnym produktami tak abyśmy byli zadowoleni z wyboru przez wiele lat.

Regulamin korzystania z serwisu