Wanna czy kabina prysznicowa? – wady i zalety

Łazienka to bez wątpienia bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu, dlatego powinniśmy postarać się, by jego wyposażenie było jak najbardziej funkcjonalne, dostosowane do naszych potrzeb oraz dostępnych warunków. Najważniejszy dylemat, który przed nami stanie podczas urządzenia łazienki brzmi: wanna czy prysznic? Którą opcję warto wybrać i dlaczego?

Zalety i wady wanien

Wanna to nie tylko narzędzie do utrzymania czystości ale również łazienkowe centrum rozrywki, szczególnie chętnie wykorzystywane przez dzieci. Najmłodsi domownicy uwielbiają spędzać czas w wannie na zabawie, a i dorośli chętnie zażywają w niej relaksu po stresującym dniu. Po dodaniu do wody odpowiednich soli lub olejów kąpiel w wannie staje się seansem leczniczym, który pomoże nam radzić sobie z dolegliwościami kostno-stawowymi, mięśniowymi czy skórnymi. Ponadto nad wanną możemy umieścić zasłonkę i dzięki temu korzystać z niej jak z prysznica. Najpoważniejsze wady wanny to fakt, że wymaga ona dużo miejsca, szczególnie jeśli planujemy kupno modelu wyposażonego w dodatkowe udogodnienia, np. hydromasaż. Długość wanny powinna być dopasowana do naszego wzrostu, gdyż kąpiel z podkurczonymi nogami nie należy do przyjemności. Kolejną istotną wadą jest fakt, że wanny wymagają prawidłowej pielęgnacji. Umycie ich jest dość czasochłonne – w przypadku wanien z hydromasażem musimy pamiętać o czyszczeniu jej nie tylko z zewnątrz, ale również oczyszczaniu wewnętrznych urządzeń nadmuchowych.

Wady i zalety prysznica

Prysznic to idealna opcja do małych łazienek – nie zajmuje dużo miejsca i można go ustawić wszędzie tam, gdzie nie zmieści się nawet mała wanna, niektóre modele zajmują zaledwie pół metra kwadratowego powierzchni. Wzięcie prysznica jest dużo szybsze niż kąpiel, gdyż nie musimy czekać na napełnienie zbiornika wodą, a przy tym dużo oszczędniejsze i przez wiele osób uważane za bardziej higieniczne. Dlaczego? Ponieważ zmyty z ciała brud od razu spływa do kanalizacji. Ponadto prysznic jest wygodniejszy dla osób, które w wyniku chorób lub wieku mają ograniczoną sprawność ruchową i mogą mieć trudności z wejściem do wanny. Co należy do wad prysznica? Przede wszystkim fakt, że kiepsko sprawdzają się w myciu małych dzieci. Trudności może również sprawiać utrzymanie przezroczystych drzwi i ścianek w czystości. Ponadto, choć prysznice są znacznie mniejsze niż wanny, w ich wyborze również powinniśmy kierować się naszym wzrostem – zbyt mała kabina może być niewygodna dla osób wysokich lub lepiej zbudowanych.

Niezależnie od tego, która opcja bardziej do nas przemawia i lepiej spełnia nasze wymagania, w sprzęt łazienkowy warto zaopatrzyć się u sprawdzonego dostawcy, takiego jak firma Hiperglazur. W należącym do niej szczecińskich salonie łazienek znajdziemy wyposażenie odpowiednie dla naszych potrzeb.

Regulamin korzystania z serwisu