Przepisy dotyczące stosowania kotłów do ogrzewania

Przepisy dotyczące stosowania kotłów do ogrzewania

Przepisy związane ze stosowaniem domowych kotłów grzewczych ulegają systematycznemu zaostrzeniu. Do końca czerwca 2018 roku niektórych z kotłów nie będzie można ani montować, ani sprzedawać. Jakiś czas temu zakończyła się także produkcja tych typów kotłów. Za taki stan rzeczy odpowiadają nowe rozporządzenia związane z wymogami ochrony środowiska. Nowe regulacje związane z kotłami grzewczymi Wymagania emisyjne […]

Przepisy związane ze stosowaniem domowych kotłów grzewczych ulegają systematycznemu zaostrzeniu. Do końca czerwca 2018 roku niektórych z kotłów nie będzie można ani montować, ani sprzedawać. Jakiś czas temu zakończyła się także produkcja tych typów kotłów. Za taki stan rzeczy odpowiadają nowe rozporządzenia związane z wymogami ochrony środowiska.

Nowe regulacje związane z kotłami grzewczymi

Wymagania emisyjne obowiązujące producentów kotłów grzewczych do zastosowań domowych z roku na rok są coraz bardziej restrykcyjne. Dzięki temu ostatecznie w polskich gospodarstwach domowych stosowane będą wyłącznie nowoczesne kotły spalające ekologiczne, wydajne paliwo. Najnowsze rozporządzenie jest jednoznaczne – dotyczy bowiem tylko kotłów do 500 kW, czyli właśnie tych stosowanych powszechnie w naszych domach. Przepisy są stosunkowo proste w zrozumieniu, zakazując sprzedaży i montażu kotłów o niższej niż piąta klasa emisyjności. Tego rodzaju mniej ekologiczne kotły możemy zakupić jeszcze do końca czerwca 2018 roku. Dla wielu z nas jest to dobra okazja, by zaoszczędzić. Oczywiście w większości fabryk kotłów grzewczych – takich jak zakład ślusarski Greń – kotły starego typu prawdopodobnie nie są już produkowane. Mamy jednak szansę, by „załapać się” na starszy model kotła grzewczego ciągle składowany w magazynie dystrybutora. Sprzedawcom kończy się czas na pozbycie się kotłów grzewczych o piątej klasie emisyjności, przez co możemy liczyć na niezwykle atrakcyjne promocje.

Normy dla domowych kotłów grzewczych – co przyniesie przyszłość?

Prócz wspomnianego wyżej rozporządzenia, w kolejce do wprowadzenia oczekują także inne akty prawne, z nieco tylko dłuższym okresem przejściowym. Do pierwszego stycznia 2020 roku wszystkie kotły grzewcze na paliwo stałe będą musiały spełniać dodatkowe wymagania ochrony środowiska. Należy do nich np. konieczność spełnienia norm związanych z emisją cząsteczek stałych. W trakcie sezonowego ogrzewania nie będzie ona mogła przekroczyć 40 mg/m3 (dla kotłów, które wyposażono w automatyczny podajnik paliwa) oraz 60 mg/m3 – w przypadku wszystkich urządzeń zasilanych ręcznie. Inne obostrzenia dotyczą sezonowej efektywności energetycznej. Zależeć będzie ona przede wszystkim od nominalnej mocy cieplnej kotła grzewczego – jeśli przekroczy ona 20 kW, to wspomniana wyżej efektywność nie może być niższa niż 77%. Kotły o mocy cieplnej poniżej 20 kW nie będą mogły charakteryzować się efektywnością energetyczną niższą niż 75%.

Regulamin korzystania z serwisu