lazienka-senior

Pomieszczenia sanitarne dla osób starszych – jak powinny być urządzone?

Korzystanie z pomieszczeń sanitarnych, takich jak toalety i łazienki, może być na co dzień bardzo trudne dla osób starszych. Już na etapie projektowania tych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę potrzeby seniorów – da to większe możliwości urządzenia pomieszczeń sanitarnych i wyposażenia je w odpowiednie udogodnienia. Oto kilka warunków, które musi spełnić pomieszczenie sanitarne dla osób starszych.

Odpowiednia wielkość

Aby pomieszczenie sanitarne mogło zostać uznane za wygodne, powinno być odpowiednio duże – dlatego tak ważne jest, żeby na etapie projektu uwzględnić, dla kogo będzie ono przeznaczone. Powszechnie przyjmuje się, że tzw. powierzchnia manewrowa pomieszczenia powinna być wytyczona przez okrąg o średnicy minimum 150 centymetrów. Taka ilość miejsca umożliwia swobodne manewrowanie wózkiem i chodzenie z pomocą kul bądź balkonika. Odpowiednie wymiary dotyczą również drzwi pomieszczeń sanitarnych – powinny one mieć szerokość co najmniej 90 cm i otwierać się na zewnątrz.

Materiały do zabudowy

Zabudowa pomieszczeń sanitarnych – np. kabiny toaletowe i natryskowe – powinna spełniać wyśrubowane wymagania pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego najczęściej wykonuje się je z płyt HPL, tj. laminatu wysokociśnieniowego. Płyty uzyskuje się w procesie prasowania warstw odpowiedniego rodzaju papieru sklejone przy użyciu żywicy epoksydowej. Końcowy produkt to bardzo lekki i jednocześnie niezwykle trwały materiał, odporny na poważne uszkodzenia mechaniczne, wpływ wilgoci oraz ogień. Producentem wysokiej klasy zabudowy pomieszczeń sanitarnych z płyt HPL jest firma Sanipol.

Powierzchnie

Poślizgnięcie się i upadek dla starszych osób może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż dla osób młodszych. Dlatego podłoga przeznaczonego dla nich pomieszczenia sanitarnego powinna być wykończona przy użyciu specjalnych materiałów redukujących ryzyko poślizgnięcia.

Wyposażenie i dodatki

Na rynku znajdziemy bardzo dużo urządzeń sanitarnych oraz akcesoriów pomocniczych, które pozwolą osobie o ograniczonych możliwościach ruchowych samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby. Są to między innymi specjalne miski ustępowe z wcięciami i oparciami dla pleców, umywalki z oparciem pod ramiona bądź wszelkiego rodzaju uchwyty, pomagające np. we wstawaniu z sedesu. Bardzo istotne jest, żeby wszystkie te urządzenia były zamontowane na optymalnych wysokościach, co umożliwi między innymi łatwy transfer z wózka na sedes.

Regulamin korzystania z serwisu