instalacja sanitarna

Podstawowe zasady projektowania instalacji sanitarnych

Instalacja sanitarna to system wielu układów, które znajdują się wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Znajduje się ona w każdym domu. Składają się na nią między innymi: instalacja grzewcza, wodociągowa, gazowa, przeciwpożarowa, a także kanalizacyjna. Śmiało można powiedzieć, że odpowiednie zaprojektowanie instalacji sanitarnych jest jedną z ważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić przed budową budynku. Podstawowe rodzaje […]

Instalacja sanitarna to system wielu układów, które znajdują się wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Znajduje się ona w każdym domu. Składają się na nią między innymi: instalacja grzewcza, wodociągowa, gazowa, przeciwpożarowa, a także kanalizacyjna. Śmiało można powiedzieć, że odpowiednie zaprojektowanie instalacji sanitarnych jest jedną z ważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić przed budową budynku.

Podstawowe rodzaje instalacji sanitarnych

Dzięki instalacjom sanitarnym możliwe jest zapewnienie odpowiedniej higieny oraz komfortu życia w danym budynku. Wśród podstawowych rodzajów instalacji sanitarnych można wyróżnić:

  • instalację wodno-kanalizacyjną, która zapewnia podstawy higieny oraz komfortu. To dzięki niej mieszkańcy budynku mają dostęp do ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz możliwe jest skuteczne odprowadzenie ścieków do oczyszczalni. Na system wodno-kanalizacyjny składają się wszystkie orurowania, bojlery, zawory, odpływy oraz kolektory. Prawidłowo zaprojektowana instalacja powinna być funkcjonalna oraz generować jak najmniejsze koszty, jeżeli chodzi o eksploatację. Wyróżnia się kilka metod doprowadzania oraz odprowadzania wody i ścieków, które różnią się między sobą poszczególnymi etapami montażu oraz rozmieszczeniem elementów
  • instalację CO, która jest jedną z najbardziej skomplikowanych faz projektowania przyłączy sanitarnych w budynku. Składa się na nią bardzo wiele elementów i trzeba przyłączyć ją do innych instalacji, które znajdują się w budynku. Aby stworzyć dobrze działającą instalację CO, konieczne jest wygospodarowanie jednego z pomieszczeń, gdzie zostanie stworzona kotłownia. To właśnie tam będzie znajdował się piec grzewczy, który jest najważniejszym elementem systemu centralnego ogrzewania.
  • instalację wentylacyjną, która jest niezbędna w każdym budynku. To właśnie ona odpowiada za dostarczanie do wnętrza świeżego powietrza oraz wyprowadzanie z niego tego zanieczyszczonego, czyli oparów oraz dymu.

Od czego zacząć projektowanie oraz montowanie instalacji sanitarnych?

Odpowiedź jest bardzo prosta: od znalezienia dobrych fachowców, który się tym zajmą. Poprawne zaprojektowanie oraz zamontowanie instalacji sanitarnych jest trudnym zadaniem, z którym może poradzić sobie tylko specjalista.

Bardzo ważne jest to, aby każda część systemu była wykonana prawidłowo i nie kolidowała z innymi. Specjalizujemy się w projektowaniu oraz tworzeniu instalacji sanitarnych w różnych typach budynków. – mówi pracownik firmy Budoinstal. Prawidłowe zaprojektowanie oraz zamontowanie instalacji sanitarnych to jeden z najważniejszych etapów budowy budynku

Regulamin korzystania z serwisu