Łazienkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Według obowiązujących przepisów, w każdym budynku publicznym, oprócz zwykłych łazienek przeznaczonych dla pań i dla panów, na każdej kondygnacji budynku powinna się również znajdować łazienka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Takie łazienki powinny być dostępne zarówno dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, jak i dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, którym bardzo ciężko jest skorzystać ze zwykłych łazienek. W artykule opisujemy, jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych znajdują się w przeznaczonych dla nich łazienkach.

Właściwy projekt łazienek dla osób niepełnosprawnych

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w przeznaczonych dla nich łazienkach zaczynają się już od drzwi wejściowych. Przede wszystkim w drzwiach nie może być żadnego utrudniającego wjazd do łazienki osobom poruszającym się na wózkach progu. Drugim ważnym elementem jest odpowiednia szerokość drzwi wejściowych. W łazienkach dla osób niepełnosprawnych drzwi powinny mieć co najmniej 100 cm szerokości, czyli o około 10 cm więcej niż standardowa szerokość drzwi. Teoretycznie jest to niewiele, ale dzięki temu będzie można spokojnie dostać się do środka także poruszając się na wózku.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie wewnątrz łazienki odpowiednio dużej przestrzeni manewrowej. Zazwyczaj przyjmuje się, że ta nie powinna być mniejsza od średnicy okręgu o minimalnej długości 150 cm. Dzięki temu osoba, z ograniczoną sprawnością ruchową nie powinna mieć żadnych problemów, żeby być niezależna i samodzielnie móc skorzystać ze wszystkich znajdujących się w łazience urządzeń i akcesoriów.

Poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych

Znacznym ułatwieniem są także zamontowane w odpowiednich miejscach uchwyty i poręcze, które znacznie ułatwiają osobom z ograniczoną sprawnością ruchową korzystanie z łazienki. Jednym z najbardziej cenionych na polskim rynku producentów uchwytów i poręczy do łazienek dla osób niepełnosprawnych jest firma Makoinstal, która jest także czołowym dystrybutorem wysokiej jakości urządzeń sanitarnych oraz akcesoriów łazienkowych do wszystkich rodzajów łazienek publicznych. W rozmowie z nami jej specjalista w taki sposób opisał nam role, jakie pełnią uchwyty i poręcze w łazienkach dla osób niepełnosprawnych:

Umieszczone w odpowiednich miejscach w łazience uchwyty i poręcze znacznie ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po łazience, korzystanie ze wszystkich znajdujących się w niej urządzeń i akcesoriów łazienkowych, a także wstawanie i siadanie na wózku inwalidzkim. W naszej ofercie znajdują się poręcze i uchwyty przeznaczone do montażu w różnych miejscach, oferujemy zarówno poręcze proste, jak i poręcze kątowe i łukowe. Wszystkie one dostępne są w różnych wymiarach oraz z różnymi średnicami rurek, dzięki czemu projektując łazienkę dla niepełnosprawnych nasi klienci mają znacznie większe pole manewru.

Przed umieszczeniem w łazienkach przygotowywanych dla osób niepełnosprawnych tego typu poręczy i uchwytów trzeba jednak oczywiście najpierw dokładnie ustalić potrzeby korzystających z niej osób. Dzięki temu na pewno uda się je umieścić w takich miejscach, żeby stanowiły dużą pomoc osobom korzystającym z łazienki. Koniecznością jest na pewno zamontowanie po dwa uchwyty przy umywalce i przy ubikacji. Ważne są także uchwyty i poręcze ułatwiające poruszanie się pomiędzy poszczególnym strefami łazienki. Istotna jest również wysokość, na jakiej zostaną takie poręcze i uchwyty zamontowane. Żeby umożliwić łatwe z nich korzystanie osobom na wózkach, wszystkie poręcze dla niepełnosprawnych powinny być zamontowane na wysokości 75-85 cm.

Ułatwienia i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych pod prysznicami

Odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych powinny być także zamontowane pod przeznaczonym dla takich osób prysznicem. Przede wszystkim kabina prysznicowa przeznaczona dla osób niepełnosprawnych nie może być umieszczona na brodziku, tylko takie miejsce powinno zostać wydzielone na podłodze.  W tym celu trzeba oczywiście w odpowiedni sposób wymodelować w miejscu prysznica posadzkę, tak aby miała niewielki spadek w kierunku odpływu. Istnieją również specjalne brodziki bezprogowe. Są one dostępne m.in. w ofercie wspomnianej wcześniej firmy Makoinstal. 

Oczywiście pod prysznicem powinna się także znaleźć umieszczona w odpowiednim miejscu poręcz lub poręcze, ale oprócz tego trzeba także zamontować w tym miejscu siedzisko. Musi być ono zamontowane w takim miejscu, żeby osoba niepełnosprawna w łatwy sposób mogła się na nie przesiąść z wózka przy użyciu zamontowanej poręczy lub uchwytu. Pod takim prysznicem koniecznie powinny być również zamontowane płytki antypoślizgowe, które zapewnią korzystającym z niego osobom odpowiednie bezpieczeństwo.

Regulamin korzystania z serwisu