wybor pralki

Jak wybrać odpowiednią pralkę?

Pralka znajduje się praktycznie w każdym polskim domu. Jest to związane z tym, że w naszym kraju nie działają tak naprawdę pralnie samoobsługowe, w których za drobną opłatą można szybko wyprać swoje rzeczy. Nie ma także zwyczaju, że w każdym domu wielorodzinnym znajduje się wspólna pralnia. W związku z tym, chcąc mieć zawsze dostęp do czystych ubrań, trzeba umieścić w swoim domu własną pralkę. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać urządzenie, które będzie w stanie najlepiej spełniać powierzone mu zadanie. Jakie są najważniejsze parametry wyboru pralki?

Rodzaj pralki

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zdecydować podczas wybierania pralki jest jej rodzaj. Obecnie w sklepach z urządzenia AGD znajdują się przede wszystkim dwa rodzaje pralek automatycznych: pralki ładowane od frontu oraz pralki ładowane od góry. Standardowo stosowane są pralki ładowane od frontu, jednak niestety zajmują one nieco więcej miejsca i z tego względu w niektórych mniejszych mieszkaniach warto jest się jednak zdecydować na pralkę ładowaną od góry. Jej największą zaletą jest to, że zajmuje po prostu znacznie mniej miejsca, zwłaszcza przy otwieraniu komory. Minusem takich pralek jest z kolei to, że w związku z tym, że wszystkie rzeczy są do niej wkładane i z niej wyjmowane od góry, ogranicza to nieco miejsce nad nią i nie ma się możliwości łatwego powieszenia nad pralką szafki czy półki. Taki sprzęt zajmuje za to mniej miejsca na podłodze, dzięki czemu można go umieścić nawet w niewielkiej łazience, ubikacji czy pomieszczeniu gospodarczym. Dużo częściej klienci decydują się jednak na kupienie zwykłej pralki ładowanej od frontu, która według wielu jest po prostu wygodniejsza w użytkowaniu.

Ładowność i wielkość pralki

Po wybraniu rodzaju pralki teraz trzeba sprawdzić dokładne parametry urządzenia. Podstawowym jest ładowność pralki. O to, jakie są dostępne możliwości zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu internetowego AGD Smart, w którym można kupić wiele rodzajów pralek, także urządzenia klasy Premium. Odpowiedział nam, że:

Obecnie w sklepach, także w naszym, dostępne są pralki o różnej wielkości i różnej ładowności. Dzięki temu wybór idealnego urządzenia nie powinien nikomu sprawić dużych trudności. Najmniejsze dostępne pralki mają ładowność 4 kg.  Są one odpowiednie do bardzo małych pomieszczeń, trzeba jednak pamiętać, że w takiej pralce nie da się rady wyprać też np. zasłon czy obrusów. W związku z tym klienci dużo częściej decydują się na pralki o ładowności 5-6 lub 7-8 kg. Te pierwsze są idealne dla rodzin 2 lub 3-osobowych, natomiast te drugie dobrze się sprawdzą także dla rodzin 4-osobowych.

Wskazane przez naszego rozmówcę możliwe ładowności pralek są jednak tylko podstawowymi. W sklepach znaleźć można bowiem także znacznie większe urządzenia, które mają ładowność od 9 do nawet 11 kg! Taki sprzęt sprawdzi się w domach, w których mieszka więcej osób.

Funkcje pralki

Wybierając idealną pralkę koniecznie trzeba też sprawdzić, jakie w danym modelu są dostępne funkcje i programy prania. W nowoczesnych pralkach może być dostępnych nawet powyżej 15 programów prania, które ułatwiają wypranie rzeczy w zależności od tego, z jakiego są one wykonane materiału, jakie jest ich przeznaczenie czy jaki mają kolor. Istotnymi funkcjami pralek mogą być też np. dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem, automatyka wagowa, która pozwala urządzeniu dobrać ilość wody, która będzie odpowiednia do wyprania takiej ilości rzeczy, jaka została umieszczona w jej komorze oraz takie funkcje, jak np. wygodny w użytkowaniu programator elektroniczny.

Koszty eksploatacji urządzenia

Bardzo ważnym kryterium wyboru pralki powinny być koszty jej eksploatacji, czyli ilość zużywanej w trakcie standardowego cyklu prania energii elektrycznej i wody. Takie informacje są podane w dostępnej w widocznym miejscu przy urządzeniu w sklepie lub na portalu sklepu internetowego karcie energetycznej. Jeżeli zależy nam na kupnie urządzenia, które będzie zużywało najmniej energii i wody, trzeba po prostu porównać ze sobą karty kilku modeli urządzeń.

Regulamin korzystania z serwisu