armatura hydrauliczna instalowana w łazience

Co wchodzi w skład armatury hydraulicznej?

Armaturą hydrauliczną albo armaturą wodną nazywamy elementy pomocnicze umożliwiające prawidłowe korzystanie z instalacji wodnych. Takie wyposażenie wykorzystywane jest we wszystkich instalacjach obsługujących ciecze, zarówno tych domowych, jak i przemysłowych. W zależności od temperatury wody, a także miejsca i sposobu zastosowania, używa się armatury wykonanej z różnych materiałów, np. z mosiądzu bądź PCV.

Armatura hydrauliczna i jej zadania

Armatura w układach hydraulicznych może pełnić rozmaite funkcje, w tym: regulacyjną, pomiarową i zabezpieczającą. Armaturą regulacyjną nazywamy wszystkie elementy instalacji, które służą do kontroli kierunku przepływu cieczy w przewodach oraz do spuszczania jej z poszczególnych odcinków układu; armatura pomiarowa to np. wodomierze, termometry i urządzenia służące kontroli ciśnienia w układzie (manometry); armatura zabezpieczająca pozwala na regulację ciśnienia w instalacji.

Ponadto wyróżnia się armaturę czerpalną, czyli wykorzystywaną do czerpania wody – są to wszelkiego rodzaju baterie, nazywane potocznie kranami i prysznicami.

Tradycyjnie do armatury hydraulicznej zalicza się niewielkie, ale bardzo ważne elementy występujące na instalacjach wodnych, a więc przede wszystkim kształtki, zawory (podłączeniowe, czerpalne, zwrotne, kurki kulowe), zasuwy, przyłącza elastyczne i obejmy, złączki i węże. Jednak w szerszym ujęciu, o którym wspomnieliśmy już wcześniej, asortyment armatury hydraulicznej jest dużo większy. W celach handlowych stosuje się więc dodatkowy podział armatury ze względu na sposób i miejsce jej wykorzystania.

Armatura sanitarna łazienkowa i kuchenna

Korzystanie z domowej sieci wodnej i kanalizacyjnej jest możliwe właśnie dzięki używaniu armatury hydraulicznej. Każdy z nas na co dzień korzysta z armatury czerpalnej w łazience i w kuchni. Do tej grupy wyrobów zalicza się m.in baterie, zestawy prysznicowe wraz ze słuchawkami i wężami, a także spłuczki, które pozwalają na zachowanie w czystości misek WC.

Planując remont lub doraźną naprawę instalacji sanitarnej w mieszkaniu, warto rozejrzeć się za dobrym sklepem hydraulicznym, który dostarcza swoim klientom wyłącznie towary najwyższej jakości. Ciekawą propozycję artykułów hydraulicznych znajdziesz w sklepie internetowym Karolewscy.pl, a także w firmowym sklepie stacjonarnym, który znajduje się w Szczecinie.

Oferta sklepu obejmuje również niezbędne podczas prac budowlanych oraz remontowych narzędzia ręczne, elektronarzędzia i szeroki wybór innych produktów potrzebnych majsterkowiczom, w tym artykuły metalowe, elektryczne i wiele, wiele innych.

Regulamin korzystania z serwisu