czyszczenie muszli klozetowej

Brzydki zapach w toalecie. Jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach w łazience i toalecie to powszechny problem. Chociaż najczęściej występuje w starszych domach i blokach mieszkalnych, może pojawić się również w nowszym budownictwie. W jaki sposób się go pozbyć? Wybór skutecznej metody walki z uciążliwym zapachem wymaga ustalenia źródła problemu. Na szczęście zazwyczaj wystarczy sięgnąć po dobre środki czystości.

Ciepło i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju bakterii. Najczęściej to właśnie one są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapaszek w łazience i WC. Dlatego te pomieszczenia wymagają regularnego sprzątania oraz wietrzenia. Zapach z toalety prześladuje domowników mimo przestrzegania tych podstawowych zasad? Zacznij od gruntownych porządków!

Gruntowne sprzątanie łazienki

W trakcie regularnego sprzątania nie zawsze udaje nam się dotrzeć do wszystkich zakamarków w łazience. Przestrzeń za muszlą sedesową, pod krawędzią brodzika czy wanny, podłoga pod nisko zawieszonymi szafkami i inne trudno dostępne miejsca bywają pomijane. Właśnie tam zbiera się kurz, który chłonie wilgoć, a następnie oddaje do powietrza zapach rozwijających się na nim bakterii. Dlatego raz na jakiś czas trzeba usunąć z łazienki wszystkie kosmetyki, dywaniki, kosze na śmieci itd., a następnie dokładnie, na mokro i z detergentem wyczyścić każdą powierzchnię.

Na czyszczeniu łazienki można spędzić od kwadransa do kilku godzin. Czas, jaki będzie potrzebny do usunięcia wszystkich zabrudzeń, uzależniony jest od działania środków czystości. Dlatego warto sięgać po mocne detergenty o konkretnym przeznaczeniu. Do usuwania brudu w trudno dostępnych miejscach przyda się preparat w formie sprayu, który szybko rozpuści widoczne zacieki, np. CIF Power&Shine. Jeżeli w okolicach baterii łazienkowych albo na ścianach kabiny prysznicowej są osady z kamienia lub rdzy, przyda się mocniejszy preparat, np. czerwony BREF Power – podpowiada nasza rozmówczyni ze sklepu internetowego euro-drogeria.pl.

Kiedy wszystkie powierzchnie i zakamarki w łazience są już czyste, czas zająć się udrażnianiem odpływów. Chociaż nie jesteśmy w stanie tego dostrzec, w syfonach odkładają się osady z mydła, resztki naskórka i włosy. To właśnie one są częstym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Aby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po udrażniacz do rur, np. niemiecki środek G&G Rohrfreipulver. Zabieg warto wykonywać też profilaktycznie.

Czysta muszla sedesowa

Sedes to kolejny potencjalny winowajca. Ten element wyposażenia toalety wymaga szczególnej dbałości. Muszlę trzeba czyścić od wewnątrz bardzo dokładnie, nie wolno pomijać przestrzeni pod krawędziami – właśnie dlatego żele do WC zamknięte są w butelkach z charakterystycznym „dzióbkiem”. Również przy tej czynności oszczędność czasu przyniesie wybór dobrego środka czyszczącego o działaniu antybakteryjnym. Oprócz popularnych żeli do sedesów Domestos na uwagę zasługują produkty marek CILLIT i BREF. Po wyczyszczeniu muszli warto zawiesić w niej pachnącą kostkę klozetową lub nowoczesną zawieszkę z żelem.

Odświeżacze powietrza i zapachy do łazienek

Jeżeli mimo twoich wysiłków w pomieszczeniu wciąż utrzymuje się nieprzyjemna woń, wina prawdopodobnie tkwi w konstrukcji systemu kanalizacyjnego. W takiej sytuacji najlepiej byłoby wezwać hydraulika. Usunięcie usterki może jednak okazać się kosztowne i wymagać dużego remontu w łazience. Jeśli w tej chwili nie masz czasu lub pieniędzy na poważne inwestycje, rozwiązaniem problemu będzie użycie neutralizatora zapachu lub odświeżacza powietrza. Wybór takich produktów jest olbrzymi. Do wyboru masz świeczki zapachowe, dyfuzory elektryczne i mechaniczne (np. Air Wick) oraz z bambusowymi patyczkami, a także preparaty w sprayu (np. Odor Mobile Stop).

Regulamin korzystania z serwisu