led

Podświetlane lustro łazienkowe. Co warto wiedzieć?

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra – miejsce na nie musi się znaleźć nawet w najskromniejszym, najmniejszym pomieszczeniu. Popularnym w ostatnich latach trendem jest montowanie luster wyposażonych w samodzielnie oświetlenie LED. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Dlaczego warto zdecydować się na lustro podświetlane?

Wymienić można dwa bardzo solidne argumenty przemawiające za kupnem lustra podświetlanego. – Pierwszym z nich jest niewątpliwie wysoka estetyka tego typu rozwiązania – mówi przedstawiciel firmy Szkło-Lux – Lustro samo w sobie stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych łazienki, a dzięki zastosowaniu podświetlenia efekt wizualny zostaje dodatkowo wzmocniony. Drugi argument jest już bardziej pragmatyczny – dodatkowe oświetlenie jest po prostu dużym ułatwieniem w korzystaniu z lustra. Ten walor szczególnie docenią panie, które przed lustrem spędzają dużo więcej czasu niż panowie, między innymi nakładając kosmetyki na twarz lub wykonując makijaż.

Rodzaje luster podświetlanych

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów luster z podświetleniem. W większości modeli podświetleniem staje się ramka lustra – to najbardziej uniwersalne i pod względem estetycznym neutralne rozwiązanie. Bardziej awangardowe lustra posiadają podświetlenie niejako zatopione w tafli lustra – lustro nie posiada ramki, a elementy świecące mogą przybierać różne formy, np. linii biegnących wzdłuż krawędzi lustra bądź innych konkretnych kształtów. Lustra z podświetleniem tylnym to rozwiązanie urzekające swoją estetyką, jednak nie spisujące się tak dobrze przy doświetlaniu twarzy – światło lamp LED skierowane jest na ścianę, do której przymocowano lustro. Szczególnie dobrze tego typu lustra spiszą się na nieregularnych powierzchniach, np. stylizowanych na kamienne mury ścianach.

Zalety oświetlenia LED

Lampy LED zdobywają coraz większą popularność w użytku domowym – nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie dostępne produkty posiadają bardzo dobre parametry techniczne. Ich główne zalety to:

  • Bardzo wysoka wydajność – LED-y znane są z tego, że do sprawnego funkcjonowania potrzebują dużo mniej prądu, niż tradycyjne żarówki wolframowe. Praktycznie cała pobrana przez nie energia zostaje przetworzona na światło. Dzięki temu są bardzo oszczędne
  • Brak ciepła – wysoka wydajność lamp LED sprawia, że w czasie pracy wytwarzają one bardzo niewiele ciepła. To istotny walor, ponieważ dzięki niemu korzystanie z lustra z podświetleniem jest dużo bardziej komfortowe
  • Żywotność – jedna lampa LED jest kilkukrotnie droższe od żarówki wolframowej, jednocześnie jednak jest nawet kilkanaście razy bardziej żywotna. To kolejny aspekt wpływający na oszczędność tego typu rozwiązania.
  • Bezpieczeństwo – do produkcji lamp LED nie wykorzystuje się, jak w przypadku świetlówek, żadnych trujących ani szkodliwych pierwiastków ani związków.
Regulamin korzystania z serwisu