oswietlenie-lazienkowe

Kilka pomysłów na oświetlenie łazienkowe

Podczas wykonywania projektu łazienki bardzo często zapomina się o bardzo ważnym elemencie, jakim jest jej oświetlenie. To błąd, ponieważ odpowiednio dobrane światło będzie nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale i dekoracyjne. Przedstawiamy pomysły na oświetlenie łazienkowe.

Pomysły na sufitowe oświetlenie w łazience

Najważniejszym oświetleniem łazienki jest oświetlenie sufitowe. Ma ono dawać na tyle mocne światło, by korzystanie z tego pomieszczenia było w pełni komfortowe. W tej kategorii wybierać można między różnymi rozwiązaniami.

Sufitowym oświetleniem w większości łazienek są oprawy, takie jak plafony. Często spotkać można też oświetlenie montowane w sufitach podwieszanych. Ta druga opcja ma swoje zalety. Punktowe oświetlenie w podwieszanym suficie jest nie tylko estetyczne, dzięki ukrytemu okablowaniu i ukrytym urządzeniom technicznym, ale też bardzo uniwersalne. Wszystko dlatego, że można dowolnie dobierać kształt i lokalizację punktów świetlnych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę AURORA.

Oświetlenie lustra

Innym rodzajem oświetlenia, które znajdzie zastosowanie w każdej łazience, jest oświetlenie lustra. W jego przypadku bardzo istotne jest zdecydowanie czy ma to być oświetlenie montowane nad, czy po obu stronach lustra. Takie oświetlenie musi być zamontowane w ten sposób, aby strumień światła oświetlał osobę stojącą przed lustrem bez jej oślepiania i bez odbić. Co ważne, oświetlenie lustra powinno być maksymalnie rozproszone (wtedy unikniemy cieni i niedoświetlonych płaszczyzn).

Oświetlenie lustra warto zaplanować jako uzupełnienie oświetlenia sufitowego. Taki zestaw zapewni nam maksymalny komfort podczas korzystania z łazienki.

Oświetlenie łazienkowe – inne pomysły

Poza wyżej wymienionymi propozycjami, warto zdecydować się także na dodatkowe oświetlenie w łazience. Dobrym pomysłem może okazać się montaż:

  • oświetlenia pod szafkami i przy podłodze – to oświetlenie wyjątkowo dekoracyjne i trwałe oprawy głównie z modułami LED, emitują one delikatne i nastrojowe światło,
  • oświetlenie typu downlight – pozwoli doświetlić wybrane partie łazienki takie, jak strefa pracy (pralka, część do prasowania) lub strefę prysznicową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu