Elementy oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie łazienki to kwestia, którą trzeba przemyśleć dokładniej niż w przypadku oświetlenia innych pomieszczeń. Niezbędny jest równomierny rozkład po to, by nic nie zmniejszało natężenia światła w miejscach używanych do porannej toalety. Oświetlenie powinno być dopasowane do wielkości łazienki i jej kształtu. Można je podzielić na trzy kategorie.

Światło na całą łazienkę

Oświetlenie łazienkowe górne nadaje jasności całemu pomieszczeniu. W zależności od wielkości przestrzeni oraz własnych upodobań, oświetleniem głównym może być lampa wisząca, lampa sufitowa lub lampy stropowe. Pierwsze rozwiązanie najlepiej sprawdza się w większych przestrzeniach. Ze względu na wilgoć, lampy powinny mieć oprawy metalowe i szklane, a nie abażurowe. Lampy sufitowe, zwane także plafonami, sprawdzają się zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach. Polecane są szczególnie do niskich sufitów. Ich design cechuje nowoczesny wygląd. Oprawy są w bardzo wielu różnorodnych stylach. Niektóre zlewają się z powierzchnią sufitu co dodaje atrakcyjnego efektu. Z kolei lampy stropowe dają światło punktowe, dlatego zazwyczaj montuje się je w kilku sztukach. Ze względu na różne oprawy, można je wpasować w każde wnętrze.

Oświetlenie wybranej przestrzeni

Drugą kategorią jest światło funkcyjne, które zazwyczaj umieszcza się na ścianach obok lustra. Nadaje ono właściwego oświetlenia podczas golenia się, nakładania makijażu czy innych czynności wykonywanych nad umywalką. Z tego powodu światło nie może być za słabe czy rozproszone. Jako oświetlenie funkcyjne najlepiej sprawdzają się kinkiety. Jeśli istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą, warto zainstalować oprawy o odpowiedniej klasie szczelności. Wybraną część łazienki można także oświetlić za pomocą spotów i reflektorów, które zazwyczaj są regulowane.

Ozdobne funkcje światła

Oświetlenie w łazience może także pełnić funkcje dekoracyjne. Dotyczy to nietypowych opraw, a także żarówek o różnych kształtach i barwach światła. Zazwyczaj światło tego rodzaju nie jest wystarczająco mocne, ale dodaje łazience ozdobnego charakteru. W celach dekoracyjnych stosuje się niewielkie halogeny lub kolorowe diody LED. Najlepiej sprawdzają się spoty i reflektory, ale istnieje również wiele innych rozwiązań, takich jak lampy wiszące czy stropowe o niestandardowych kształtach. Ekspert ze sklepu internetowego Światło i Styl dodaje:

Jeśli oświetlenie łazienki będzie w pełni funkcjonalne, warto poszerzyć aranżację o wybraną formę oświetlenia dekoracyjnego.

Regulamin korzystania z serwisu