Materiał Partnera

Żarówki halogenowe czy LED - jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Żarówki halogenowe czy LED - jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym mocnego oświetlenia. Często nie ma w niej okna albo jest ono bardzo małe, więc korzysta się w niej ze sztucznego światła przez większość doby. Najczęściej stosowanymi w łazienkach rodzajami oświetlenia są żarówki halogenowe i lampy LED. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? Które będzie lepszym wyborem? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są znacznie lepszym wyborem niż tradycyjne żarówki. Emitują nawet do 70% więcej światła, a ich trwałość wynosi od 2000 do 5000 godzin. Przez cały czas pracy świecą stałą barwą, więc nie są im potrzebne żadne dodatkowe układy zapłonowe. Żarówki halogenowe dostępne są w wersji wysokonapięciowej oraz niskonapięciowej. Do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, a więc również łazienki, nadają się te drugie, jednak wymagają zastosowania dodatkowych transformatorów. W łazience najlepiej sprawdzą się halogeny o kącie padania światła 60 stopni, które zagwarantują optymalne oświetlenie całego pomieszczenia.

Halogeny nie są jednak pozbawione wad. Zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki, jednak nawet energooszczędne modele wciąż pobierają sporo prądu w porównaniu z lampami LED. Dodatkowo emitują dużo ciepła, co zwiększa ryzyko poparzenia.

Żarówki LED

Żarówki LED są przedstawicielami najnowszej technologii oświetleniowej. Są bardzo energooszczędne – zużywają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Dodatkowo żarówki LED są bardzo trwałe, a czas ich pracy liczony jest w dziesiątkach tysięcy godzin. Dzięki tym właściwościom są rozwiązaniem ekologicznym. Oświetlenie LED przyjmuje różną postać: zarówno świetlówek pasujących do opraw na tradycyjne żarówki i reflektorki halogenowe, jak i diod w postaci listew i taśm. Istnieje możliwość zmiany jego natężenia i koloru, ale wymaga to zasilania transformatorem i zamontowania sterownika RGB.

Główną wadą żarówek LED jest ich cena, która jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Nie można jednak zapomnieć o koszcie ich eksploatacji, który jest z kolei znacznie niższy. Dzięki temu inwestycja w żarówki LED szybko się zwraca.

Najlepiej w tandemie

Świetnym pomysłem jest połączenie oświetlenia halogenowego z LED-owym. Halogeny doskonale sprawdzą się w roli oświetlenia głównego. Po rozmieszczeniu na suficie w równych odstępach zapewnią optymalne doświetlenie pomieszczenia – tłumaczy pracownik sklepu internetowego e-lektryczne.pl, który oferuje bogaty wybór artykułów oświetleniowych. Lampy LED będą z kolei doskonałym uzupełnieniem oświetlenia halogenowego. Można zamontować je w dekoracyjnych kinkietach czy żyrandolach oraz wykorzystać do podświetlenia lustra, półki czy ozdobnej wnęki. Zastosowanie dwóch rodzajów oświetlenia optycznie powiększy łazienkę oraz sprawi, że będzie bardziej komfortowa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy