Materiał Partnera

Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzaje kabin prysznicowych

Prysznic umożliwia skuteczne oczyszczenie ciała w krótkim czasie, a co za tym idzie – zużycie mniejszej ilości wody, niż podczas kąpieli w wannie. Kabina prysznicowa daje większe możliwości aranżacyjne łazienki, szczególnie tej niewielkiej. Na rynku istnieje duży wybór kabin prysznicowych, a decyzja, jaką zamontujemy w łazience, zależy głównie od naszych upodobań, możliwości przestrzennych i finansowych. Poznajmy zatem rodzaje kabin prysznicowych.

Podział kabin prysznicowych ze względu na kształt

Na rynku dostępnych dostępne są kabiny o zróżnicowanych kształtach – półokrągłe, kwadratowe, prostokątne. Dobór kabiny powinien być uzależniony od możliwości aranżacyjnych wnętrza, a także od możliwości finansowych. Kabiny prysznicowe półokrągłe ustawiane są najczęściej w rogu pomieszczenia. Ten model kabiny jest dobrym rozwiązaniem dla niewielkich łazienek, gdyż nie zajmuje ona dużej powierzchni. Półokrągłe kabiny prysznicowe sprawdzają się również w większych pomieszczeniach, co często jest związane z ich nowoczesnym wyglądem.

Kabina kwadratowa lub prostokątna zajmuje więcej miejsca, niż półokrągła, dlatego jest dobrym wyborem do łazienki o większej przestrzeni kąpielowej – zauważa specjalista z firmy Projekt Łazienka, gdzie znajdziemy rozbudowaną kolekcję tradycyjnych i nowoczesnych kabin prysznicowych, a także ekskluzywne akcesoria łazienkowe w okazjonalnych cenach.

Kabina prysznicowa prostokątna sprawdzi się natomiast we wnętrzu, w którym nie ma problemu z dostępną przestrzenią. Umożliwi ona także swobodną kąpiel. Prostokątne, jak i kwadratowe kabiny sprawdzą się dobrze także we wnęce łazienki. Możemy także zdecydować się na kabiny pięciokątne lub asymetryczne. Wszystko zależy od naszych upodobań!

Kabiny prysznicowe a materiał wykonania

Szukając odpowiedniej kabiny prysznicowej do łazienki, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ścianki i drzwi. Zgodnie z obowiązującymi normami unijnymi, wszystkie sprzedawane kabiny muszą mieć szkło hartowane. Szkło hartowane to materiał trwały i zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa – w przypadku rozbicia unikniemy ewentualnego skaleczenia. Szkło hartowane spotykane w kabinach prysznicowych ma grubość 4 – 10 mm. Wyróżnia się 4 wariacje szkła – szkło o grubości 4mm występuje tańszych kabinach marketowych, szkło o grubości 6 mm (drzwi) i 8 mm (ścianka) występuje w kabinach wyższej klasy. Dostępne są również warianty 8 i 8 mm, a także 10 mm, jednak są one droższe. Ponadto szkło może mieć powłokę hydrofobową, która choć nie eliminuje zacieków i smug, ułatwia czyszczenie kabiny. 

 Podział kabin ze względu na drzwi prysznicowe

Wybierając kabinę prysznicową, należy zastanowić się, jakie drzwi powinna posiadać. To właśnie one decydują o tym, czy można będzie wejść do niej swobodnie i bez przeszkód. Rodzaj drzwi prysznicowych powinniśmy dobrać do wielkości dostępnej przestrzeni, jaką dysponujemy wokół kabiny. Do wyboru mamy zatem drzwi:

  • suwane, czyli osadzone na rolkach jeżdżących w prowadnicach, dzięki czemu można je łatwo przesuwać wzdłuż ścian kabiny prysznicowej. Na rynku dostępne są zarówno drzwi jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe, rozsuwane na boki,
  • uchylne, które otwierają się jak standardowe drzwi, najczęściej na zewnątrz kabiny. Tutaj również mamy do wyboru drzwi jedno- i dwuskrzydłowe, jednak na te drugie trzeba mieć więcej miejsca wokół kabiny, co pozwoli na swobodne ich otworzenie,
  • wahadłowe są bardzo podobne do drzwi uchylnych, jednak zawiasy są montowane bliżej środka drzwi, natomiast w uchylnych - na krawędzi. Niezwykłą zaletą tego typu drzwi jest fakt, że nie zajmują dużo miejsca i można otwierać je w dwie strony, jednak wejście do kabiny jest nieco węższe,
  • drzwi do wnęki – szklane drzwi do wnęki muszą dobrze pasować do pozostałych elementów, w tym szczególnie być dopasowane rozmiarem do brodzika i prześwitu. Niektóre z modeli wyposażone są regulowane zawiasy, które ułatwiają równy montaż.

Oprócz wyżej wymienionych typów drzwi istnieją również kabiny prysznicowe typu walk-in, co oznacza, że prysznic nie posiada żadnych drzwi. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno dużych, jak i małych, przemyślanie zaaranżowanych łazienkach. Kabiny typu walk-in mogą być stawiane zarówno na posadzce, jak i na brodziku, szczególnie kiedy łazienka nie ma możliwości montażu odwodnienia liniowego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy