Materiał Partnera

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu łazienki

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu łazienki

Każdy marzy o posiadaniu ładnej łazienki. Wybór materiałów, wzorów oraz akcesoriów jest bardzo szeroki. Należy jednak pamiętać o zachowaniu funkcjonalności oraz bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym podczas projektowania łazienki błędom, aby móc ich uniknąć i stworzyć piękną, spełniającą wszystkie wymogi przestrzeń.

Brak właściwej odległości pomiędzy sanitariami

Przystępując do realizacji projektu łazienki, często zapominamy o zachowaniu odpowiednich odległości między sanitariami. Jest to jeden z najpowszechniej spotykanych problemów. Musimy bowiem wziąć pod uwagę sprawne poruszanie się po pomieszczeniu oraz względy bezpieczeństwa. Nie będą nas cieszyły piękne kafelki, jeżeli nie będziemy mogli swobodnie wychodzić z wanny czy korzystać z umywalki. Dlatego też pamiętajmy o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy różnymi obiektami. Wokół prysznica powinniśmy zachować 70 x 90 cm miejsca, przy wannie 70 x 100 cm, a przed umywalką 65 x 110 cm. W przypadku ubikacji wymiary te wynoszą 80 x 70 cm. Jeżeli planujemy umiejscowienie również pralki, przeznaczmy na to 90 x 100 cm. Są to minimalne odległości, które zapewnią wygodne poruszanie się po łazience.

Złe oświetlenie

Rzadko kiedy w łazienkach znajduje się naturalne oświetlenie, szczególnie w blokach mieszkalnych. Dlatego też ważne jest, aby projektując łazienkę dobrać odpowiednie lampy, które poprawią widoczność w pomieszczeniu. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa oraz ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Należy też właściwie oświetlić lustro, aby ułatwić wykonywanie czynności kosmetycznych. Najlepiej jest umiejscowić żarówki z dwóch stron tafli na wysokości oczu,  dzięki czemu na twarz nie będą padały żadne cienie. Pozwoli to na wygodne korzystanie z lustra.

Brak wentylacji

W przypadku braku odpowiedniej wentylacji na ścianie może rozwinąć się grzyb, pojawi się również bardzo nieprzyjemny zapach. Para wodna będzie ściekała po płytkach i innych powierzchniach, z sufitu zacznie odpadać farba. Dlatego też istotne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, pamiętać trzeba o otworach wentylacyjnych w drzwiach oraz właściwej ekspozycji kratki wentylacyjnej.

Zbyt śliska podłoga

Jako że łazienka to miejsce, w którym często woda dostaje się na powierzchnię podłogi, warto zadbać o to, aby posadzka nie była nazbyt śliska i niebezpieczna. Dlatego projektując łazienkę warto zwrócić uwagę na rodzaj i właściwości materiałów. Złym pomysłem okazuje się układanie powierzchni polerowanych. Zadbajmy również o ułożenie odpowiednich mat antypoślizgowych na podłodze, zapewniając wszystkim domownikom sprawne poruszanie się bez ryzyka upadku.

Błędy w aranżacji

Czasami trudno jest dobrać odpowiednie płytki, ceramikę łazienkową i armaturę, aby stworzyć ładną i spójną całość. Geometryczne wzory na ścianach mogą być przytłaczające, a postawione meble zbyt masywne. Warto udać się do eksperta, by poradzić się w sprawie projektu powierzchni – doradza specjalista z salonu łazienek Maxima Ceramika & Łazienka w Słubicach. – Eksperci pomogą w dobraniu odpowiednich materiałów, które będą łączyły ze sobą estetykę z funkcjonalnością. Mają oni dostęp do szerokiej gamy produktów pochodzących od najlepszych producentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, pozwalających na stworzenie wymarzonej łazienki.

Projektując umywalnię, pamiętajmy o zachowaniu równowagi pomiędzy tym, co ładne, a bezpieczeństwem i przeznaczeniem łazienki. Zarezerwujmy odpowiednią przestrzeń pomiędzy sanitariami oraz meblami. Zadbajmy o dobre oświetlenie, wentylację, antypoślizgową podłogę oraz dobranie trafionych materiałów i sprzętów. Jeśli mamy wątpliwości, w jaki sposób urządzić pomieszczenie, zwróćmy się do odpowiednich specjalistów po pomoc.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy