Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę, tworząc projekt łazienki dla domu

Na co zwrócić uwagę, tworząc projekt łazienki dla domu

Łazienka należy do najważniejszych, a zarazem intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Służy zarówno codziennym czynnościom higienicznym, jak i przygotowaniu makijażu czy fryzury, a także przyjemnemu odpoczynkowi w relaksującej kąpieli. Ze względu na konieczność zapewnienia dużej wszechstronności projekt łazienki musi być wykonany tak, żeby połączyć w sobie estetykę i odpowiedni klimat z funkcjonalnością.

Styl łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, które musi dobrze wpisywać się w styl, w jakim urządzono pozostałą część domu. Jednocześnie powinna gwarantować odpowiednią atmosferę, dzięki której przebywanie w niej stanie się prawdziwą przyjemnością. Podstawową kwestią będzie więc zdecydowanie się na formę i dominującą kolorystykę. Wybór różnych rozwiązań jest bardzo duży, a elementy wyposażenia są produkowane tak, by zadowolić zarówno zwolenników stylu klasycznego, oferując zróżnicowane kształty i większą ilość ozdób, jak i preferujących wnętrza urządzone nowocześnie – oszczędnie i z wykorzystaniem prostych form geometrycznych. Jeżeli chodzi o użyte barwy, to nie ma żadnych ograniczeń – warto jednak pamiętać, że w mniejszych łazienkach użycie ciemnych kolorów może działać przytłaczająco nawet mimo zastosowania intensywnego oświetlenia.

Materiały używane w łazienkach

Klasycznie urządzona łazienka kojarzy się z okładzinami ceramicznymi. Kafelki połączone z terakotą lub gresem pozwalają zwykle na uzyskanie każdego zaplanowanego efektu ze względu na dużą dostępność rozmaitych kolorów, wielkości płytek oraz faktur ich powierzchni. Coraz częściej przy projektowaniu łazienek korzysta się jednak także z innych możliwości – ciekawą propozycją jest używanie kamienia naturalnego, z którego można wykonać nie tylko blaty, ale też podłogi i okładziny ścienne. Popularne jest również drewno gatunków odpornych na działanie wilgoci, takich jak np. teak. Dobre efekty daje też używanie rozmaitych żywic lub lakierowanego szkła.

Funkcjonalność łazienki

Jedną z bardziej istotnych spraw jest pamiętanie o tym, by łazienka gwarantowała pełną funkcjonalność. Korzystając z usług pracowni projektowania wnętrz, takiej jak choćby MODELIM, można liczyć na dobre rozplanowanie rozmieszczenia i wszystkich podstawowych elementów wyposażenia oraz dopasowanie do nich właściwego oświetlenia. Ważne będzie też uwzględnianie kwestii praktycznych, by dążenie do oryginalnego wyglądu nie przesłoniło problemu łatwego utrzymywania czystości. Dobrze zaprojektowana łazienka to także miejsce na przechowywanie potrzebnych akcesoriów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy