Materiał Partnera

Marmur jako element aranżacji łazienki

Marmur jako element aranżacji łazienki

Unikatowość i różnorodność marmuru sprawiają, że chcemy się nim otaczać. Ten piękny materiał od zawsze kojarzył się z dostojeństwem i elegancją. Ponieważ walory estetyczne marmuru idą w parze z trwałością, chętnie tworzymy z niego przedmioty czy pomniki, których celem jest upamiętnienie ważnych osób i zdarzeń. Sprawdza się także jako element wystroju domu. Czy marmur nadaje się do łazienki?

Marmur – właściwości i wygląd

Marmur jest skałą przeobrażeniową. Powstaje z dolomitów i wapieni pod wpływem temperatury i ciśnienia. Występuje w wielu barwach: białej, szarej, różowawej, czerwonej, a nawet czarnej. Nic zatem dziwnego, że to właśnie marmur tak często staje się elementem dekoracyjnym – jego różnorodność sprawia, że można znaleźć kolor i fakturę komponujące się z każdym otoczeniem. Marmur wydobywa się z kamieniołomów. Tnie się go na bloki. Ponieważ skała ta łatwo się odłupuje, znaleziono sposób na wykorzystanie tych mniejszych nieregularnych elementów. Wchodzą one w skład grysu i lastryka – są to budżetowe odpowiedniki litego marmuru. Właściwości fizyczne i chemiczne marmuru sprawiają, że może on być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie jest nasiąkliwy, więc może być eksponowany na opady atmosferyczne, a także typowo domowe zawilgocenia. Radzi sobie z obciążeniami, więc może stanowić budulec np. dla blatów. Doskonale sprawdza się zarówno na placu budowy, jak i w pracowni rzeźbiarskiej. To właśnie stosunkowo łatwa obróbka sprawia, że możemy stworzyć z marmuru tak wiele rzeczy, które służą nam latami.

Marmur w łazience

Marmur w łazience sprawdzi się doskonale. Decyduje o tym jego odporność na wilgoć. Co więcej, można nim wyłożyć dosłownie całe pomieszczenie. Takie ekstrawagancje to jednak rzadkość. Na ogół decydujemy się na jeden element. Mogą to być blaty, podłoga lub np. wykończenie wanny czy nawet sama wanna. Trzeba pamiętać, że naturalny kamień, a szczególnie polerowany, to zawsze mocny akcent i już jedna dobrze zastosowana płyta jest w stanie nadać pomieszczeniu elegancji. Ogromną zaletą marmuru jest także łatwe czyszczenie i odnowienie. Nie dość, że przetarcie powierzchni zajmuje chwilę (i najczęściej wystarczy sama woda!), to dodatkowo dzięki możliwości krystalizacji marmuru jest on niezmiennie piękny przez długie lata. Tym bardziej trzeba go dobierać rozważnie, że nie jest to coś, co zmieniamy po kilku sezonach. Marmur jest także w pełni przyjazny dla otoczenia. Nie wydziela szkodliwych pyłów, nie będzie siedliskiem grzybów. Ponieważ jest naturalny, może mieć stałą styczność z naszymi przedmiotami, żywnością oraz skórą. Duży wybór pięknych marmurów oferuje www.hb-polska.pl.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy