Materiał Partnera

Łazienka z klasą - Wybieramy meble łazienkowe

Łazienka z klasą - Wybieramy meble łazienkowe

Łazienka to nie tylko wanna, umywalka i sedes, ale również meble, niezbędne do przechowywania środków czystości, kosmetyków czy ręczników. Większość łazienek to bardzo niewielkie pomieszczenia, dlatego umeblowanie ich tak, by były w pełni funkcjonalne jest zadaniem wymagającym nie lada strategii. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego realizacji? Podpowiedzi znajdziemy w poniższym tekście.

Pomiar pomieszczenia

-Za nim zabierzemy się za wybór mebli, powinniśmy dokładnie zmierzyć naszą łazienkę i wcześniej zaplanować, gdzie umieścić meble – wyjaśnia specjalista z firmy Bartexpol - W przypadku ceramiki sanitarnej nie mamy zbyt wielkiego wyboru, sedes czy umywalkę postawić musimy tam, gdzie znajdują się odpowiednie przyłącza. W przypadku mebli, takich jak szafki wiszące, komódki czy szuflady mamy większą swobodę, wciąż jednak warto kierować się pewnymi powszechnie przyjętymi zasadami.
  • Szafki wiszące umieszczamy w miejscach, w których będziemy mieli do nich zawsze ułatwione dostęp. Nie powinno się ich wieszać nad wanną czy sedesem, gdyż korzystanie z nich będzie niewygodne i może okazać się nawet niebezpieczne (np. przy wychodzeniu z wanny możemy uderzyć o nie głową)
  • Nie umieszczamy mebli w miejscach, w których przeszkadzałyby one w korzystaniu z ceramiki łazienkowej. Warto pamiętać, że do wygodnego użytkowania wanny, sedesu czy umywalki potrzebna jest przestrzeń minimum 70 centymetrów przed tymi urządzeniami. W przypadku sedesu i umywalki warto pozostawić również około 30 centymetrów wolnego miejsca po bokach.
  • Staramy się maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń – jeśli nasza umywalka jest wisząca, możemy obudować ją szafką, w której znajdzie się miejsce na środki czystości. Dobrym wyborem są również lustra, za którymi znajduje się szafka na kosmetyki

Jakość materiałów

Meble łazienkowe powinny służyć nam przez całe lata, dlatego tak ważne jest, by były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Tych mamy do wyboru kilka rodzajów: od drewna i tworzyw drewnopochodnych (płyty wiórowe, MDF), przez szkło i tworzywa sztuczne, kończąc na metalu i kamieniu. W łazience mamy do czynienia ze znacznie podwyższonym poziomem wilgoci oraz częstymi zmianami temperatur, dlatego tworzywo na nasze meble powinno być odporne na te czynniki – w przeciwnym wypadku bardzo szybko zacznie się psuć lub, w przypadku mebli z metali i tworzyw sztucznych, korodować. Przed kupnem mebli koniecznie sprawdźmy ich specyfikację techniczną. Dobrze jest również zorientować się jakie są wymogi co do czyszczenia i konserwacji mebli.

Estetyka i kolory

Z łazienki korzystamy stosunkowo rzadko, jednak i tak warto zadbać by prezentowała się estetycznie. Obecnie najczęściej wybieranym kolorem jest biel, choć należy pamiętać, że wymaga ona bardzo skrupulatnego czyszczenia jeśli chcemy, by nasza łazienka prezentowała się elegancko. Innym popularnym wariantem są meble o fakturze drewna czy kamienie lub specjalnie przygotowane imitacje tych tworzyw.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy