Materiał Partnera

Kilka pomysłów na oświetlenie łazienkowe

Kilka pomysłów na oświetlenie łazienkowe

Podczas wykonywania projektu łazienki bardzo często zapomina się o bardzo ważnym elemencie, jakim jest jej oświetlenie. To błąd, ponieważ odpowiednio dobrane światło będzie nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale i dekoracyjne. Przedstawiamy pomysły na oświetlenie łazienkowe.

Pomysły na sufitowe oświetlenie w łazience

Najważniejszym oświetleniem łazienki jest oświetlenie sufitowe. Ma ono dawać na tyle mocne światło, by korzystanie z tego pomieszczenia było w pełni komfortowe. W tej kategorii wybierać można między różnymi rozwiązaniami.
Sufitowym oświetleniem w większości łazienek są oprawy, takie jak plafony. Często spotkać można też oświetlenie montowane w sufitach podwieszanych. Ta druga opcja ma swoje zalety. Punktowe oświetlenie w podwieszanym suficie jest nie tylko estetyczne, dzięki ukrytemu okablowaniu i ukrytym urządzeniom technicznym, ale też bardzo uniwersalne. Wszystko dlatego, że można dowolnie dobierać kształt i lokalizację punktów świetlnych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę AURORA.

Oświetlenie lustra

Innym rodzajem oświetlenia, które znajdzie zastosowanie w każdej łazience, jest oświetlenie lustra. W jego przypadku bardzo istotne jest zdecydowanie czy ma to być oświetlenie montowane nad, czy po obu stronach lustra. Takie oświetlenie musi być zamontowane w ten sposób, aby strumień światła oświetlał osobę stojącą przed lustrem bez jej oślepiania i bez odbić. Co ważne, oświetlenie lustra powinno być maksymalnie rozproszone (wtedy unikniemy cieni i niedoświetlonych płaszczyzn). Oświetlenie lustra warto zaplanować jako uzupełnienie oświetlenia sufitowego. Taki zestaw zapewni nam maksymalny komfort podczas korzystania z łazienki.

Oświetlenie łazienkowe – inne pomysły

Poza wyżej wymienionymi propozycjami, warto zdecydować się także na dodatkowe oświetlenie w łazience. Dobrym pomysłem może okazać się montaż:
  • oświetlenia pod szafkami i przy podłodze – to oświetlenie wyjątkowo dekoracyjne i trwałe oprawy głównie z modułami LED, emitują one delikatne i nastrojowe światło,
  • oświetlenie typu downlight – pozwoli doświetlić wybrane partie łazienki takie, jak strefa pracy (pralka, część do prasowania) lub strefę prysznicową.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy