Materiał Partnera

Jaką wentylację powinny mieć dobre drzwi łazienkowe?

Jaką wentylację powinny mieć dobre drzwi łazienkowe?

Wentylacja jest bardzo ważnym elementem każdej łazienki. To od niej zależy komfort korzystania z pomieszczenia i zdrowie domowników. Na rynku istnieje wiele rozwiązań: kratka i podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych albo tuleje i szczeliny wentylacyjne. Które rozwiązanie jest najbardziej efektywne i dlaczego wentylacja w drzwiach łazienkowych jest tak istotna?

Dlaczego wentylacja w drzwiach łazienki jest tak ważna?

Wentylacja w drzwiach łazienkowych odpowiada przede wszystkim za prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki niej w pomieszczeniu nie gromadzą się żadne zanieczyszczenia ani brzydkie zapachy. Wentylacja przeciwdziała także wilgoci, która często gromadzi się w pomieszczeniach.

Wentylacji nie wolno lekceważyć – szczególnie jeśli w łazience znajduje się piecyk gazowy do podgrzewania wody. Jeżeli dojdzie do jego awarii, prawidłowa cyrkulacja powietrza jest wtedy najlepszym zabezpieczeniem dla łazienki.

Kratka wentylacyjna

Kratka wentylacyjna do drzwi łazienkowych jest starym i wciąż skutecznym rozwiązaniem. Montuje się ją w dolnej części skrzydła drzwi. Posiada ona powierzchnię zgodną z wymogami prawa budowlanego, dzięki czemu sprawdza się np. w łazienkach z piecykami gazowymi.

Kratka wentylacyjna nie należy do najbardziej estetycznych elementów, co często przeszkadza domownikom. Dodatkowo dość łatwo zbiera się na niej kurz.

Podcięcie wentylacyjne

Doskonałą alternatywą dla kratki wentylacyjnej jest specjalistyczne podcięcie, które również znajduje się w dolnej krawędzi drzwi. Umożliwia ono swobodną cyrkulację powietrza (musi mieć tylko odpowiednie wymiary). Rozwiązanie jest bardziej estetyczne niż kratka. Nadaje się do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Nie rzuca się też zbytnio w oczy.

Drzwi z podcięciem wentylacyjnym oferuje wiele producentów drzwi wewnętrznych. Przykładem sprawdzonej firmy jest przedsiębiorstwo Nowbud Klimczyk z Radomska. Można tu odnaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do gospodarstwa domowego, np. okna, żaluzje, listwy przypodłogowe, parapety, rolety, bramy garażowe czy panele podłogowe.

Tuleje i szczeliny wentylacyjne

Tuleje wentylacyjne mają postać okrągłych otworów, znajdujących się w dolnej części drzwi. Często są one osłonięte ozdobnymi nakładkami, dzięki czemu prezentują się estetyczniej. Jest ich jednak niewiele i mają niedużą średnicę, w wyniku czego mogą być niewystarczającą wentylacją.

Szczeliny wentylacyjne są innowacyjnym rozwiązaniem. Niemal ich nie widać. Mają postać subtelnych wycięć w konstrukcji, czyli delikatnej szczeliny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy