Materiał Partnera

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest niezwykle ważne dla komfortu korzystających z niej osób. Dobrze rozmieszczone światło sprawi, że wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych będzie łatwiejsze, a jednocześnie podczas chwil relaksu będziemy mogli w pełni się odprężyć. Jak zaprojektować oświetlenie w łazience? Przedstawiamy najważniejsze porady i wskazówki.

Główne źródło światła

Projekt łazienkowego oświetlenia zależy w głównej mierze od wielkości pomieszczenia. Inaczej będzie wyglądała kwestia światła w niewielkiej łazience, bez dostępu do naturalnego źródła światła, a inaczej w dużym salonie kąpielowym z oknem. W obydwu przypadkach sprawdzi się jednak zasada, że w łazience powinno znajdować się główne i mocne światło, które dokładnie rozświetli całe pomieszczenie.

Norma to jedna żarówka o mocy 75 W na 6 m² powierzchni. Czy to wystarczy? Dla większości z nas może być jednak trochę za ciemno. Dlatego z powodzeniem możemy zastosować żarówkę o większej mocy lub nawet kilka punktowych źródeł światła, które zapalone razem stworzą światło główne, docierające do wszystkich zakamarków. Takie światło będzie odpowiednie do sprzątania, segregowania prania, kąpieli dziecka i innych czynności, podczas których potrzebujemy dobrej widoczności.

Głównym źródłem światła mogą być lampy sufitowe – wiszące żyrandole lub płaskie plafony, w zależności od wysokości łazienki. W przypadku kilku punktowych źródeł możemy zdecydować się na oprawy do zabudowy. Należy jednak pamiętać, że w łazience panuje specyficzny klimat: podwyższona wilgotność oraz temperatura. Dlatego wszelkie oprawy oświetleniowe do zastosowania w łazience muszą posiadać klasę szczelności IP44 lub wyższą.

Wydzielenie stref światła

Oświetlenie główne to podstawa. Nie będzie jednak wystarczające do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych: golenia lub makijażu. Dlatego łazienkę najlepiej podzielić na kilka głównych stref i w każdej z nich zastosować inne oświetlenie. Oprócz światła głównego niezbędne jest również oświetlenie lustra i umywalki. Najlepiej, jeśli oprawa oświetleniowa będzie dawała rozproszone światło, które nie będzie nadmiernie odbijać się od powierzchni zwierciadła, rażąc w oczy, a jednocześnie dokładnie oświetli naszą twarz.

W tym przypadku możemy zdecydować się na oświetlenie znajdujące się tuż nad lustrem lub dwa źródła światła zlokalizowane po obydwu stronach, na wysokości wzroku. Niewielkie reflektorki lub kinkiety z regulowanym kątem padania światła umożliwią dostosowanie oświetlenia do potrzeb wszystkich domowników. Szeroki wybór takich opraw oświetleniowych, nie tylko praktycznych, ale również nietuzinkowych, znajdziemy w ofercie sklepu Living Story. Oryginalna lampa będzie nie tylko źródłem światła, ale również elementem aranżacji wnętrza, który nada łazience wyjątkowego klimatu i charakteru.

Oświetlenie nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne

W łazience z powodzeniem możemy zaprojektować oświetlenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. W końcu nic tak nie odpręża, jak wieczorna kąpiel przy lekko przytłumionym, łagodnym świetle. Dlatego w strefie wanny i prysznica światło może mieć funkcję jedynie dekoracyjną. Należy jednak pamiętać o podwyższonych parametrach wodoszczelności, jeśli zdecydujemy się na oprawy w pobliżu miejsca kąpieli.

Jakie rozwiązanie się tutaj sprawdzi? Oprawy do zabudowy, umiejscowione tuż pod sufitem. Jeśli wybierzemy modele z możliwością ściemniania, poziom światła będziemy mogli dopasować do aktualnych potrzeb. Dodatkowo dla wyjątkowego efektu możemy zdecydować się na oprawy z wymiennymi filtrami i soczewkami kolorystycznymi.

Na co warto zwrócić uwagę, projektując oświetlenie w łazience?

Podczas projektowania oświetlenia w łazience warto zwrócić uwagę nie tylko na moc, ale również barwę światła. Do wyboru mamy trzy podstawowe: światło ciepłe, neutralne oraz zimne. Ciepłe sprzyja relaksowi, dlatego doskonale sprawdzi się w strefie z wanną i prysznicem – ukoi nas i pozwoli się wyciszyć. Światło neutralne sprawdzi się jako oświetlenie główne lub dodatkowe w strefie lustra. Możemy zdecydować się również na światło zimne, jednak należy pamiętać, że zbyt zimne oświetlenie może wpływać na postrzeganie kolorów. Wydobywa również wszystkie szczegóły oraz pobudza – i choć doskonale nada się do golenia, może być nieodpowiednie dla pań, które chcą wykonać perfekcyjny makijaż. Światło w strefie lustra powinno bowiem jak najlepiej odwzorowywać kolory.

Dobrze, jeśli oświetlenie zostanie podzielone na obwody, dzięki którym będziemy mogli zapalać dowolne światło, w zależności od potrzeb. Niezależne załączanie światła głównego, przy lustrze oraz dekoracyjnego da nam możliwość zastosowania oświetlenia, które będzie najlepsze w danej sytuacji.

W łazience nie sprawdzą się długie lampy wiszące, a tym bardziej lampy stojące – łatwo bowiem o zahaczenie podczas ubierania się, mycia, a tym samym na narażenie się na niebezpieczeństwo. W strefie wanny lub prysznica bezpieczniejsze będą lampy zasilane napięciem 12  V, o klasie szczelności IP67, natomiast te zasilane napięciem sieciowym 230 V powinny znaleźć się na wysokości co najmniej 2,25 m i w strefie oddalonej od wanny co najmniej o 0,6 m. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana oprawa sprawdzi się w łazience – skonsultujmy się ze specjalistą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy