Materiał Partnera

Jak wybrać dobre uszczelki do wodomierzy?

Jak wybrać dobre uszczelki do wodomierzy?

Wszędzie, gdzie łączą się elementy instalacji, przez którą przepływa woda, konieczne są uszczelnienia. Jest to szczególnie ważne w wodomierzu. Dokładne uszczelnienie jest gwarancją prawidłowego pomiaru oraz sprawności całej instalacji. Jak dobrać uszczelkę do wodomierza? Na jakie ich parametry i cechy należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Czym wyróżniają się te uszczelki?

Dobieramy uszczelkę do wodomierza

W przypadku uszczelki do wodomierza najważniejszym parametrem, którego nie można pominąć przy zakupie, jest rozmiar, czyli średnica, najczęściej wyrażana w calach. Dostępne są uszczelki od ½ cala do 6/4 cala. Oprócz odpowiedniego rozmiaru uszczelka do wodomierza powinna mieć też pewne właściwości, które zapewnią całemu urządzeniu poprawne działanie i długą żywotność, a użytkownikom – precyzyjny pomiar zużycia wody. O to, czym powinna charakteryzować się uszczelka do wodomierza, zapytaliśmy w firmie Uszczelki Polska:
Uszczelka instalowana w wodomierzu jest stale eksponowana na działanie wody. Nie może się więc niszczyć pod jej wpływem, korodować ani tracić szczelności. Długotrwały przepływ cieczy i tarcie nim wywoływane też może powodować uszkodzenia – dobra uszczelka do wodomierza będzie odporna również pod względem mechanicznym.

Uszczelki do wodomierzy z gumy czy z fibry?

Uszczelki wodomierzy wykonuje się najczęściej z fibry lub gumy. Choć oba te materiały są w użyciu, różnią się pod wieloma względami. Gumy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – elastyczny, giętki i najczęściej syntetyczny surowiec, który można ścisnąć, a po zwolnieniu ucisku natychmiast wraca do pierwotnego kształtu. Wodoszczelny, w zależności od typu charakteryzuje się różną twardością i odpornością np. na działanie chemikaliów czy temperatur. Na rynku dominują jednak uszczelki do wodomierzy z fibry. Dlaczego? Fibra to materiał naturalny. Wytwarza się go z papieru zanurzanego w kąpieli z chlorku cynkowego i prasowanego w celu uzyskania zbitej i gęstej struktury. Tak wyprodukowana uszczelka nie jest podatna na odkształcanie – pewnie tkwi w swoim miejscu i ani drgnie, skutecznie zabezpieczając wszelkie miejsca potencjalnego wycieku. Doskonale znosi też ściskanie, zginanie i rozciąganie – może się nieznacznie odkształcić, ale szybko odzyskuje formę. Niestraszna jej także stale obecna w wodomierzu ciecz. Dzięki temu urządzenie będzie sprawnie działać przez długi czas, bez najdrobniejszych nawet wycieków, i można być pewnym, że zliczy każdą zużytą kropelkę. Jednocześnie, ponieważ ten typ uszczelki jest wykonany w przeważającej części z materiałów neutralnych dla otoczenia, woda przepływająca przez takie uszczelnienie jest w pełni bezpieczna i może być bez obaw spożywana albo używana do podlewania roślin czy pojenia zwierząt.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy