Jak wybrać dobre uszczelki do wodomierzy?
Wszędzie, gdzie łączą się elementy instalacji, przez którą przepływa woda, konieczne są uszczelnienia. Jest to szczególnie ważne w wodomierzu. Dokładne uszczelnienie jest gwarancją prawidłowego pomiaru oraz sprawności całej instalacji. Jak dobrać uszczelkę do wodomierza? Na jakie ich parametry i cechy należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Czym wyróżniają się te uszczelki?
Dobieramy uszczelkę do wodomierza
W przypadku uszczelki do wodomierza najważniejszym parametrem, którego nie można pominąć przy zakupie, jest rozmiar, czyli średnica, najczęściej wyrażana w calach. Dostępne są uszczelki od ½ cala do 6/4 cala. Oprócz odpowiedniego rozmiaru uszczelka do wodomierza powinna mieć też pewne właściwości, które zapewnią całemu urządzeniu poprawne działanie i długą żywotność, a użytkownikom – precyzyjny pomiar zużycia wody. O to, czym powinna charakteryzować się uszczelka do wodomierza, zapytaliśmy w firmie Uszczelki Polska:Uszczelka instalowana w wodomierzu jest stale eksponowana na działanie wody. Nie może się więc niszczyć pod jej wpływem, korodować ani tracić szczelności. Długotrwały przepływ cieczy i tarcie nim wywoływane też może powodować uszkodzenia – dobra uszczelka do wodomierza będzie odporna również pod względem mechanicznym.
Uszczelki do wodomierzy z gumy czy z fibry?
Uszczelki wodomierzy wykonuje się najczęściej z fibry lub gumy. Choć oba te materiały są w użyciu, różnią się pod wieloma względami. Gumy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – elastyczny, giętki i najczęściej syntetyczny surowiec, który można ścisnąć, a po zwolnieniu ucisku natychmiast wraca do pierwotnego kształtu. Wodoszczelny, w zależności od typu charakteryzuje się różną twardością i odpornością np. na działanie chemikaliów czy temperatur. Na rynku dominują jednak uszczelki do wodomierzy z fibry. Dlaczego? Fibra to materiał naturalny. Wytwarza się go z papieru zanurzanego w kąpieli z chlorku cynkowego i prasowanego w celu uzyskania zbitej i gęstej struktury. Tak wyprodukowana uszczelka nie jest podatna na odkształcanie – pewnie tkwi w swoim miejscu i ani drgnie, skutecznie zabezpieczając wszelkie miejsca potencjalnego wycieku. Doskonale znosi też ściskanie, zginanie i rozciąganie – może się nieznacznie odkształcić, ale szybko odzyskuje formę. Niestraszna jej także stale obecna w wodomierzu ciecz. Dzięki temu urządzenie będzie sprawnie działać przez długi czas, bez najdrobniejszych nawet wycieków, i można być pewnym, że zliczy każdą zużytą kropelkę. Jednocześnie, ponieważ ten typ uszczelki jest wykonany w przeważającej części z materiałów neutralnych dla otoczenia, woda przepływająca przez takie uszczelnienie jest w pełni bezpieczna i może być bez obaw spożywana albo używana do podlewania roślin czy pojenia zwierząt.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana