Materiał Partnera

Jak ciekawie wykorzystać oświetlenie LED w łazience?

Jak ciekawie wykorzystać oświetlenie LED w łazience?

Technologia LED podbiła rynek oświetleniowy przede wszystkim ze względu na oszczędność, jednak nie jest to jej jedyna zaleta. Wykorzystanie diod elektroluminescencyjnych pozwala na produkcję źródeł światła w różnych formach – od elastycznych taśm po lampy punktowe i kierunkowe. Olbrzymia różnorodność źródeł LED pozwala projektantom oświetlenia wcielać w życie najśmielsze pomysły w sposób łatwy i niewielkim kosztem.

Rola oświetlenia w łazience

Większość łazienek w naszej szerokości geograficznej nie ma okien, a więc są one całkowicie pozbawione dostępu światła słonecznego. Tymczasem wykonywanie codziennych czynności higienicznych wymaga bardzo dobrego oświetlenia. Od niego zależy precyzja podczas golenia czy wykonywania makijażu. Dlatego w łazience oprócz głównego źródła światła umieszczonego na suficie niemal zawsze stosuje się oświetlenie punktowe w okolicach lustra. Planując rodzaj i rozmieszczenie źródeł światła w łazience, trzeba też pamiętać o specyficznych warunkach, panujących w tym pomieszczeniu, a więc o wilgoci. Rozbryzgująca woda i para stanowią olbrzymie zagrożenie dla instalacji elektrycznej, a w związku z tym dla osób korzystających z pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że łazienki w starym budownictwie są często niedoświetlone, a potencjał aranżacyjny światła – niewykorzystany.

Światło LED w łazience

Diody LED stosowane są w oświetleniu łazienkowym już od dawna. Początkowo użytkownicy we własnym zakresie wymieniali tradycyjne żarówki na bardziej wydajne i jaśniejsze żarówki LED z trzonkami E27. W sklepach wnętrzarskich pojawiły się też lustra łazienkowe z wbudowanym oświetleniem LED, najczęściej w postaci taśm zamkniętych w szczelnych oprawach. Dostępna obecnie technologia LED daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, m.in. dzięki możliwości regulacji natężenia światła i wyboru jego barwy, dlatego tak chętnie wykorzystywana jest przy projektowaniu nowych łazienek i modernizacji tych istniejących – opowiada ekspert z firmy GOMAR PLUS.

LED-y doskonale sprawdzają się w funkcji oświetlenia głównego, miejscowego i dekoracyjnego. Te w formie tradycyjnych żarówek można wkręcić do dowolnej lampy sufitowej lub kinkietu, jednak zdecydowanie ciekawsze efekty otwierają przed nami taśmy LED. Długie, wąskie, elastyczne taśmy z diodami można zamontować niemal wszędzie – zmieszczą się pod krawędziami łazienkowych szafek i w załamaniach konstrukcyjnych. Zamknięte w wodoszczelnej oprawie (IP67) mogą być użyte nawet do podświetlenia umywalki, wanny lub brodzika. Dzięki wygodnym sterownikom LED użytkownik może decydować o natężeniu światła, a w przypadku taśm RGB także o jego kolorze.

Niezwykłe efekty w łazience da wykonanie podświetlanego sufitu napinanego. Sufity tego typu wykonywane są z mocnej folii PVC rozpiętej pod górnym stropem; w obiektach mieszkalnych stosowane są zazwyczaj właśnie w celu tworzenia oświetlenia dekoracyjnego. Umieszczone nad folią taśmy LED RGB pozwalają użytkownikom na płynną zmianę koloru sufitu, a tym samym  głównego oświetlenia w łazience. Wbrew pozorom realizacja takich projektów nie jest szczególnie skomplikowana ani czasochłonna. Na łatwość montażu wpływa niewielka waga elementów instalacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy