Materiał Partnera

Czym kierować się przy wyborze kamienia na blaty kuchenne i łazienkowe?

Czym kierować się przy wyborze kamienia na blaty kuchenne i łazienkowe?

Zarówno blaty kuchenne, jak i łazienkowe, można wykonać z kilku materiałów. Jednym z najsolidniejszych, najtrwalszych i do tego najbardziej efektownym jest kamień. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów i z pewnością każdy znajdzie taki rodzaj kamienia, który przypadnie mu do gustu. Przygotowaliśmy krótki artykuł o tym, jak wybrać blat i w jaki sposób go później pielęgnować.

Jaki kamień wybrać?

Na blat kuchenny i łazienkowy można wybierać spośród wielu odmian granitów, marmurów i piaskowców. W dobrej hurtowni znajdziemy kolor pasujący do aranżacji wnętrza, możemy wybierać również z mniej lub bardziej intensywnych wzorów. Choć kamień we wnętrzach najczęściej stosujemy jako okładziny ścian i wykończenie eleganckich posadzek, coraz chętniej wybieramy ten materiał również do wykonania parapetów i blatów. Według statystyk do kuchni najchętniej wybieramy granity. Blaty wykonane z tego kamienia są odporne na zaplamienia. Nieco inaczej jest z piaskowcem, który może chłonąć wodę i inne ciecze. Wszystkie gatunki kamienia są odporne na działanie wysokiej temperatury - nic się nie stanie, jeśli postawimy na blacie gorący garnek. Dzięki najnowszym technologiom zakłady kamieniarskie mogą nadawać materiałowi przeróżne formy i kształty, blaty kamienne mogą być dodatkowo pogrubiane a także mogą być stosowane podwieszane zlewozmywaki  - dowiadujemy się w hurtowni kamienia Granimex z Warszawy.

Pielęgnacja kamienia

Choć kamień to materiał twardy i odporny na zarysowania, wytrzymały na ściskanie, warto go pielęgnować, by uniknąć w przyszłości trudnych do usunięcia plam. Kamień możemy zabezpieczać specjalnymi impregnatami, które pozwalają uniknąć trwałych zabrudzeń. Należy pamiętać, by impregnaty były przeznaczone typowo do kamienia - warto także upewnić się, czy można go stosować w kuchni, gdzie na blacie kładziemy jedzenie. Do codziennej pielęgnacji kamienia wystarczy zwykła woda, ale można też stosować delikatne detergenty . Jeśli jednak blat został zabrudzony tłuszczem, możemy usunąć go silnym detergentem opartym na kwasie (tylko do granitów). Zbyt mocne środki mogą uszkodzić powierzchnię kamiennego blatu kuchennego, czy łazienkowego szczególnie wykonanego z marmuru lub trawertynu .

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy