Materiał Partnera

Czy kabina prysznicowa powinna posiadać brodzik?

Czy kabina prysznicowa powinna posiadać brodzik?

Podczas projektowania łazienki jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy inwestor, jest wybór ceramiki i wyposażenia kąpielowego. Prysznic ze względu na swoją funkcjonalność i ograniczenie zużycia wody jest chętnie wybieranym rozwiązaniem. Jednak w takiej sytuacji nasuwa się pytanie, czy instalować we wnętrzu brodzik, czy też postawić na ultra nowoczesny system odwodnienia, czyli odpływ liniowy. Jakie wady i zalety mają te rozwiązania? Podpowiadamy.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabina prysznicowa z brodzikiem to rozwiązanie, które od wielu lat gości w łazienkach polskich rodzin, dlatego ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Na rynku dostępne jest pięć sposobów montażu brodzików:

  • brodzik wykonany z płytek i odpływem liniowym,

  • montaż brodzika akrylowego, z konglomeratu, kompozytu lub ze stali glazurowanej zlicowanego z podłogą,

  • montaż płytkiego brodzika jw. bezpośrednio na płytkach (z syfonem w podłodze),

  • montaż płytkiego brodzika  na nóżkach (z syfonem nad podłogą),

  • montaż brodzika głębokiego (na stelażu, nośniku z syfonem nad podłogą).

Ten pierwszy wpisuje się w aktualne trendy w wystroju wnętrz, ponieważ wizualnie nie dzieli podłogi na różne przestrzenie, co optycznie wpływa na powiększenie łazienki. Do niego możemy dobrać każdy rodzaj kabiny od zamkniętej po otwartej typu walk-in. Niestety nie każdy jednak lubi stać gołą stopą na płytkach pod prysznicem, w związku z tym można zdecydować się na płytki brodzik do zlicowania z podłogą. Wybór takiego brodzika jest równie nowoczesnym rozwiązaniem co brodzik z płytek i odpływem liniowym. Nie mamy podwyższenia, ani progu na wejściu do kabiny. Wersja łatwa do utrzymania w czystości. Kolejna propozycja to brodzik montowany bezpośrednio na podłodze, wystaje ponad posadzkę jedynie o 2-3 cm. Jest wygodny w użytkowaniu zwłaszcza przez osoby starsze, które mają problem z poruszaniem się ze względu na to, że nie muszą one pokonywać wysokiego progu. Czasami jednak jest tak, że odpływ w podłodze nie pozwala nam na nowoczesne rozwiązanie, ale dalej możemy skorzystać z płaskiego brodzika, lecz z montażem syfonu nad podłogą. Przy tego typu brodziku podnosimy nogę na minimum 11 cm.

Z kolei wysokie brodziki często stosowane są przez młodych rodziców, którzy nie posiadają wanny, ponieważ umożliwiają komfortową kąpiel malucha. Jednak należy pamiętać, że wysoki próg stanowi ryzyko potknięcia się lub poślizgnięcia. Dodatkowo montaż takiego rozwiązania jest również bardziej czasochłonny. Takie brodziki są też trudniejsze w utrzymaniu czystości. Wybór modeli w Ceramik-Łazienki jest jednak ogromny — od kwadratowych, prostokątnych, aż po okrągłe.

Czy kabina powinna posiadać brodzik czy nie, zależy nie tylko od naszych upodobań, ale przede wszystkim od możliwości instalacji technicznej, dlatego jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ustalić jaka wersja jest możliwa do zastosowania w naszej łazience, skorzystajmy z pomocy fachowca, a potem z pomocy obsługi klienta wyposażenia łazienek, a unikniemy rozczarowania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy