Materiał Partnera

Budowa i zastosowanie łazienkowych odpływów liniowych

Budowa i zastosowanie łazienkowych odpływów liniowych

Łazienkowe odpływy liniowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Króluje szczególnie w nowoczesnych odsłonach łazienek, najczęściej jako element kabiny prysznicowej. Jak wygląda odpływ liniowy od strony konstrukcyjnej i jakie są jego zalety? W jakich warunkach znajduje zastosowanie? Oto najważniejsze informacje o odpływach liniowych.

Konstrukcja łazienkowych odpływów liniowych

Tradycyjny odpływ z wierzchu ma kształt  okrągłego otworu, pod którym skrywa się system rur. Jest wprawiany w brodzik lub wannę czy inne urządzenie sanitarne, a woda ścieka ku niemu dzięki łagodnemu spadkowi dna. Takie rozwiązania znali nasi rodzice i do tego przywykliśmy. Odpływ liniowy różni się od tradycyjnego niemal pod każdym względem. Nie jest to okrągły otwór i nie występuje on w urządzeniu sanitarnym. Jedyne, co pozostało, to grawitacyjna zasada odprowadzania wody. Łazienkowy odpływ liniowy nie wymaga w ogóle urządzenia sanitarnego, ponieważ jest umieszczany bezpośrednio w podłodze. Odchodzimy od tradycyjnie pojmowanego dna – jego odpowiednikiem staje się podłoga, która jest tak ułożona, aby woda sprawnie spływała ku umieszczonemu w niej odpływowi. W ten sposób możemy zrezygnować z brodzika, a nawet z kabiny lub panelu.

Zastosowanie łazienkowych odpływów liniowych

Łazienkowe odpływy liniowe sprawdzają się jako odpływy pryszniców wszędzie tam, gdzie nie chcemy nadmiernie grodzić przestrzeni. Kabiny prysznicowe zabierają miejsce i zawsze są nieco podwyższane, co może sprawiać kłopot dzieciom i osobom starszym. Zastosowanie liniowych odpływów sprawia, że nie trzeba wydzielać miejsca przeznaczonego na prysznic. Wystarczy szklany panel, a w niektórych łazienkach nawet on nie jest potrzebny – prysznic może pozostać zupełnie otwarty. Liniowy odpływ sprawdza się w łazienkach w miejscach publicznych, np. na basenach, gdzie kilka stanowisk nie jest w ogóle oddzielonych, mają za to wspólny długi liniowy odpływ. Taka konstrukcja jest znacznie prostsza i bardziej oszczędna podczas realizacji oraz serwisowania niż taka, w której korzystamy z kilku pojedynczych odpływów. Materiały do wykonania odpływu można znaleźć na www.najlepszekominy.pl.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy