Materiał Partnera

Baterie wannowe. Czym się kierować przy zakupie?

Baterie wannowe. Czym się kierować przy zakupie?

W sklepach z armaturą łazienkowych jest obecnie dostępnych bardzo dużo rodzajów baterii wannowych. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale również m.in. sposobem montażu czy funkcjonalnością. W artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze i najczęściej wybierane obecnie przez klientów rodzaje baterii wannowych oraz doradzamy czym się kierować wybierając tę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Jaki może być sposób montażu baterii wannowej?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć wybierając baterię wannową jest jej sposób montażu. To od tego będzie zależało, jak trudno będzie nam wybraną baterię zamontować oraz jak bateria będzie się prezentowała i komponowała z innymi elementami wyposażenia łazienki. Do wyboru jest wiele możliwości. W zależności od własnego gustu i zastosowanego projektu łazienki, można się zdecydować na baterie wannowe ścienne, baterie wannowe stojące (sztorcowe) oraz baterie wannowe wolnostojące.

Charakterystyka baterii wannowych ściennych

Baterie ścienne są montowane bezpośrednio do ściany, albo w sposób podtynkowy, albo natynkowo. Ten sposób montażu jest zdecydowanie najczęściej stosowany, m.in. w budownictwie mieszkaniowym. Baterie ścienne montowane natynkowo są mocowane bezpośrednio do instalacji, co sprawia, że cała konstrukcja jest widoczna na zewnątrz. Klienci, którzy nie chcieliby na co dzień widzieć całej instalacji, mogą się zdecydować na baterię montowaną podtynkowo, w której wszystkie elementy konstrukcyjne są schowane pod tynkiem, a na zewnątrz widoczna pozostaje tylko wylewka i mechanizm sterujący baterią, czyli kurki.

Charakterystyka baterii wannowych stojących (sztorcowych)

Ten rodzaj baterii nazywany jest w różny sposób, najczęściej jako baterie stojące, baterie sztorcowe lub po prostu baterie nawannowe. Ta ostatnia nazwa najlepiej opisuje ten typ baterii, ponieważ znajdują się one na obrzeżach wanny. Ograniczeniem zastosowania takich baterii wannowych jest to, że jako iż muszą być połączone z instalacją przy użyciu wężyków, nie można ich zamontować w zbyt dużej od nich odległości. Baterie sztorcowe są jednak niezwykle popularne i decyduje się na nie bardzo duża część klientów.

Charakterystyka baterii wolnostojących

Ten rodzaj baterii wannowych jest najbardziej elegancki i pasuje przede wszystkim do łazienek o dużej powierzchni. Baterie wolnostojące są bowiem montowane obok wanny, najczęściej na podłodze. Baterie wolnostojące zawsze prezentują się bardzo dobrze, ale ich wadą jest zazwyczaj zdecydowanie wyższa cena w porównaniu z bateriami sztorcowymi oraz bateriami ściennymi.

Jakie funkcje mogą mieć baterie wannowe?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Ceramed, który specjalizuje się w sprzedaży armatury łazienkowej i armatury kuchennej:

Baterie wannowe są dostępne z wieloma różnorodnymi funkcjami. Najczęściej klienci decydują się na baterie wannowe z termostatem.  Ich zaletą jest to, że dzięki specjalnej głowicy termostatycznej można dowolnie i na stałe ustawić w nich sobie temperaturę wody. Takie baterie mają dwa pokrętła, jeden odpowiada za temperaturę, a drugi za ciśnienie wody. Większość dostępnych obecnie baterii wannowych ma też zamontowany na końcu baterii perlator, czyli maleńkie urządzenie, które ma za zadanie napowietrzanie wody, dzięki czemu znacznie można zmniejszyć jej zużycie.

Sporą popularnością wśród klientów cieszą się również baterie wannowe z deszczownicą, która jest ciekawą opcją dla osób, które chciałyby móc wykorzystywać wannę także jako prysznic. Deszczownica w takich bateriach jest montowana na wysięgniku, co pozwala na dowolne dostosowanie jej wysokości.

Co równie istotne, wybierając baterię wannową trzeba się również zastanowić nad tym, czy zależy nam na tym, żeby posiadała ona słuchawkę prysznicową czy nie. Oczywiście zdecydowana większość osób woli baterie ze słuchawkami prysznicowymi, z których zresztą bardzo często się korzysta, ale często można się także spotkać z bateriami bez słuchawki. Wtedy słuchawkę najprawdopodobniej będzie trzeba zamontować oddzielnie.

Jak wybrać taką baterię wannową, która będzie najlepsza?

Wybierając najlepszą baterię wannową trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wskazane wyżej elementy, ale również bardziej techniczne parametry opisujące baterię. Ważne są przede wszystkim materiał, z którego bateria została wykonana, rodzaj zastosowanej głowicy, zasięg wylewki oraz wydajność przepływu.

Powszechnie za najlepsze i najtrwalsze uważa się baterie wannowe wykonane z mosiądzu z domieszką miedzi oraz baterie wannowe wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał, z którego wykonana jest bateria decyduje nie tylko o jej trwałości, ale także o tym, jak łatwo nam będzie ją czyścić.  Bardzo ważnym elementem podczas wybierania baterii wannowej jest także rodzaj zastosowanej głowicy. Najlepsze głowice są ceramiczne, ponieważ tylko one są w stanie nas dobrze zabezpieczyć przed przeciekaniem. Istotna jest również szerokość głowicy, ponieważ to od niej będzie zależałą wielkość strumienia wody.

Bardzo ważny jest także parametr wydajności przepływu, który wyrażany jest w klasach, które są nadawane ze względu na  wielkość przepływu w litrach na minutę. Baterie najwyższej klasy A mają wydajność przepływu na poziomie 15 litrów na minutę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy