Materiał Partnera

Aranżacje łazienek. Co jest teraz w modzie?

Aranżacje łazienek. Co jest teraz w modzie?

Każdy posiadacz domu czy mieszkania wie, że pomieszczeniami wymagającymi największych nakładów finansowych są kuchnie i łazienki. Z tego powodu powinny być projektowane i urządzane z największą uwagą, a jednocześnie z uwzględnieniem upodobań domowników, ich wygody, ale i obecnej mody, która oczywiście powinna wpisywać się w ich gusta. Na co warto zwrócić uwagę, przystępując do projektowania łazienki? Poniżej kilka wskazówek.

Łazienka jest pomieszczeniem, które najrzadziej poddajemy rearanżacji wykraczającej poza zmianę kolorystyki tekstyliów. Wszystko z powodu wysokich kosztów dobrych jakościowo materiałów wykończeniowych: płytek, kabin natryskowych, wanien, baterii. Jeżeli jednak jesteśmy w trakcie planowania nowej łazienki dla domowników lub gości, albo przymierzamy się do generalnego remontu tego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę aktualne tendencje, ale w taki sposób, aby zrealizowany projekt łazienki nie tylko zachwycał, ale też wpisywał się w możliwości finansowe inwestorów. Dobry projektant podpowie, jak najlepiej wykorzystać potencjał pomieszczenia i jakich materiałów warto użyć, aby łazienka stała się również miejscem relaksu.

Trendy w projektowaniu łazienek

  • Ściany lub obrazy z mchów, porostów i traw. Do niedawna spotykane tylko w biurowcach i centrach handlowych, zawitały również do prywatnych pomieszczeń. 
    Takie rozwiązania są szczególnie lubiane ze względu na małe wymagania bytowe i łatwość w utrzymaniu tych roślin: nie potrzebują ona światła, a codzienne korzystanie z łazienki zapewnia im wystarczającą ilość wilgoci niezbędną do wzrostu.
  • Powrót do lastryko, czyli rodzaju betonu, będącego mieszaniną cementu i kamieni naturalnych – ten materiał sprawdza się na podłogach, ścianach i blatach, a nawet może zastąpić umywalkę ceramiczną.
  • Otwarte prysznice, bez brodzika, oddzielone od reszty łazienki szklaną ścianą, tzw. walk in – nadają wnętrzu przestronności i nowoczesnego wyglądu.
  • Minimalistyczne, liniowe oświetlenie – proste i czyste w formie lampy, najczęściej ledowe - energooszczędne, które pozwalają zabłysnąć innym elementom aranżacji łazienki.
  • Szafki pod umywalkę w stylu konsoli – idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, dając równocześnie możliwość przechowywania.

Małe łazienki

Małe łazienki są bardzo wdzięcznym, ale jednocześnie wymagającym przedmiotem aranżacji. Niewielka przestrzeń ułatwia zastosowanie bardziej luksusowych materiałów, nie obciążając przy tym nadmiernie portfela klienta. Ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, by ją świetnie zorganizować i uruchomić jej potencjał – mówi specjalista z Projektowanie i Aranżacja Wnętrz.

Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Łazienka to miejsce, które powinno zapewnić intymność podczas korzystania. Na etapie projektu należy wziąć pod uwagę nie tylko upodobania domowników, ale także funkcjonalność pomieszczenia. Ważne jest m.in. to, czy łazienka będzie służyła również jako pralnia, a więc wymagać będzie umieszczenia pralki, a być może również – coraz częściej kupowanej – suszarki, wygospodarowania miejsca na przechowywanie proszków i płynów. W rodzinnej łazience warto rozważyć zamontowanie dwóch umywalek, umożliwiających jednoczesne korzystanie z łazienki więcej niż jednej osobie. Warto zastanowić się również nad tym, czy w łazience powinna znaleźć się tylko wanna lub tylko kabina natryskowa, czy też oba rozwiązania na raz?

Należy pamiętać, że ergonomia łazienki jest równie ważna, jak łatwość utrzymywania w niej porządku. Świetnym rozwiązaniem są podwieszane szafki i miska ustępowa, które pozwolą na bezproblemowe mycie płytek na podłodze. Ułatwiającym korzystanie z łazienki rozwiązaniem jest także specjalne lustro, które nie pokrywa się parą i dzięki któremu, bez konieczności wycierania go zaraz po wyjściu spod prysznica, możemy przystąpić do pielęgnacji twarzy, czy zrobić makijaż.

Projekt łazienki i jej aranżacji ułatwia przeprowadzenie trudnego procesu remontu. W ich stworzeniu nieodzowne jest wsparcie projektanta lub architekta wnętrz, który pomoże wykreować wnętrze, spełniające nasze marzenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy