Materiał Partnera

Adaptacja łazienki dla osoby z niepełnosprawnością. O czym trzeba pomyśleć?

Adaptacja łazienki dla osoby z niepełnosprawnością. O czym trzeba pomyśleć?

Niepełnosprawność ruchowa oznacza nie tylko problemy z poruszaniem się wewnątrz mieszkania czy na zewnątrz, ale także kłopoty z wykonywaniem codziennych zabiegów higienicznych. Osoba, która porusza się na wózku, do zachowania samodzielności będzie więc potrzebowała odpowiednio przystosowanej łazienki, która zostanie wyposażona w niezbędne akcesoria i zapewni pełne bezpieczeństwo.

Jak przystosować łazienkę do potrzeb osoby poruszającej się na wózku?

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, muszą mieć możliwość swobodnego korzystania z wszystkich urządzeń sanitarno-higienicznych. By móc to zapewnić konieczna jest adaptacja łazienki dla niepełnosprawnych i wprowadzenie w niej niezbędnych zmian. Najważniejsze z nich dotyczą przebudowy wejścia, które powinno mieć 110–120 cm szerokości i być pozbawione progu. Dobrym pomysłem będą drzwi przesuwane lub rozwierane, które można otworzyć pod bardzo szerokim kątem. Ważna będzie także ilość miejsca do swobodnego manewrowania wózkiem – potrzebna tu będzie przestrzeń o średnicy 130–150 cm. Łazienka powinna być na tyle duża, by dało się podjechać do toalety i umywalki, a także do prysznica lub wanny, ustawiając wózek bokiem.

Jak należy wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnego?

W łazience przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej potrzebne będą uchwyty ułatwiające transfer z wózka – wygodna poręcz boczna, a nierzadko także ścienna. Poręcze będą niezbędne również przy umywalce i pod prysznicem. Jeśli chodzi o muszlę, to najlepiej, jeżeli będzie ona na wysokości siedziska wózka, dobrze sprawdzą się więc toalety podwieszane na stelażach ściennych. Niżej musi się też znaleźć klawisz spłukiwania. Umywalka musi dawać możliwość podjechania wózkiem, warto więc by nie była zbyt głęboka. Prysznic dla niepełnosprawnego powinien mieć odpływ w posadzce lub bardzo płytki wpuszczany w nią brodzik oraz być wyposażony w stabilne krzesełko. W łazience można też zamontować wannę, jednak w przypadku osób poruszających się na wózku nie obejdzie się bez specjalnego podnośnika. Najlepiej sprawdzi się podnośnik sufitowy, który daje możliwość użycia prowadnicy pokonującej łuki, co ułatwi transfer zarówno do wanny, jak i pod prysznic, jeżeli pomieszczenie będzie wystarczająco przestronne. Planując wyposażenie łazienki, nie można też zapominać, że konieczne będzie użycie ceramiki antypoślizgowej. Firmą, która specjalizuje się w przygotowaniu łazienek dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, jest REHABUD zajmująca się od lat adaptacją mieszkań dla niepełnosprawnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy