Na co zwracać uwagę przy projektowaniu łazienki? Praktyczne porady

Przez wiele lat przy projektowaniu łazienek zwracano uwagę jedynie na ich funkcjonalność, zupełnie pomijając kwestie estetyczne. Na szczęście, te czasy bezpowrotnie minęły. Współczesne pomieszczenia łazienkowe nie ustępują pod względem stylistyki pozostałym zakątkom domu – salonowi czy kuchni. Duża w tym zasługa architektów, którzy umiejętnie aranżują przestrzenie nawet o bardzo małym metrażu. O czym warto pamiętać, projektując łazienkę? Poniżej kilka porad.

Mierz siły na zamiary

Przystępując do remontu łazienki lub jej budowy od podstaw, musimy rozeznać się w naszych możliwościach. Ich oczywistą granicę stanowią finanse. Warto wyznaczyć sobie dość konkretny budżet, w oparciu o który będziemy gromadzić niezbędne materiały i wyposażenie. Chodzi nie tylko o dobór płytek, farb czy klejów, ale też zestawu armatury wodnej (wanny, brodzika, zlewu, toalety), mebli, poszczególnych akcesoriów, elementów oświetlenia i innych. Oczywistym jest, że inaczej projektuje się łazienkę z wanną, a inaczej z kabiną prysznicową. Warto też rozważyć, czy toaleta ma znajdować się w tym samym pomieszczeniu co prysznic (nie zawsze jest to regułą). To wszystko wpływa między innymi na rozkład instalacji doprowadzających wodę, a także potencjalnego ogrzewania czy systemu wentylacji. Tylko jasna koncepcja pozwoli działać bez przeszkód ekipie budowlanej i uniknąć rozczarowań na etapie realizacji danego projektu.

Zdecyduj komu powierzasz prace

Już wiesz czego chcesz? W takim razie czas zwizualizować Twój pomysł! Plan możesz stworzyć samodzielnie lub powierzyć to zadanie fachowcom. Dzięki pomocy zewnętrznego zespołu, projektowanie łazienki przebiegnie szybciej, sprawniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Projektanci i architekci wnętrz to osoby z doświadczeniem w branży, posiadające szeroką wiedzę na temat stosowanych materiałów łazienkowych i ich użyteczności, a także miejsc w których warto dokonać zakupu poszczególnych elementów wyposażenia. Rady specjalistów opierają się na najnowszych trendach budowlanych. Wielu z nich działa w porozumieniu z ekipami remontowymi, co czyni etap projektowania jeszcze bardziej dopracowanym. Konsultacje z architektami często odbywają się w salonach łazienek, na przykład tych reprezentowanych przez firmę Ceramed z Bielska-Białej. Wynagrodzenie za ewentualny projekt jest naprawdę symboliczne. Wynosi zaledwie kilkaset złotych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Czysta korzyść.

Regulamin korzystania z serwisu