Zalety armatury nierdzewnej

Zalety armatury nierdzewnej

Kiedyś studnia na przydomowym podwórku była dla każdego standardem – a dziś jest to rzadkość nawet na wsiach i kiedy trafiamy na taki widok, dziwimy się, jak można żyć w XXI wieku bez instalacji wodnej. Nie wyobrażamy sobie też życia bez instalacji elektrycznej, jedynie gazowej nie zaliczamy do niezbędnych, odkąd na rynku pojawiły się płyty indukcyjne. Główną częścią instalacji wodnej są oczywiście rury, ale nie sposób wykonać instalacji bez kształtek i innych elementów armatury, z definicji pomocniczego wyposażenia instalacji wodnej, które umożliwia jej właściwe wykorzystanie. Poza kształtkami do elementów armatury możemy zaliczyć między innymi kurki kulowe, zawory podłączeniowe, czerpalne, zwrotne, czy zasuwy, filtry i złączki. Armaturą często nazywamy także baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, czy prysznicowe. Jakie zalety ma armatura ze stali nierdzewnej i dlaczego warto wybrać właśnie taką?

Właściwości stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to grupa stali, która charakteryzuje się specjalnymi właściwościami fizykochemicznymi. Jest odporna nie tylko na korozję powodowaną przez wodę, jak często nam się wydaje, ale także na korozję ze strony wszystkich czynników atmosferycznych i rozcieńczonych kwasów. Stal nierdzewna jest też odporna na działanie wysokich temperatur. Właściwości uzyskuje się przez wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Już w XIX wieku we Francji odkryto, że mieszanka żelaza oraz chromu chroni stal przed wpływem kwaśnych substancji chemicznych, jednak stal nierdzewna została opatentowana dopiero w wieku XX w Niemczech.

Projekt i wykonanie instalacji wodnej

Zanim przystąpimy do wykonania instalacji wodnej, będziemy potrzebować projektu, w którym określimy jej trasę, średnice, materiał i rodzaj rur, sposób ich ułożenia, oraz lokalizację zaworów oraz wszystkich innych niezbędnych elementów instalacji. Prawidłowo wykonany projekt powinien uwzględniać skład chemiczny wody, ponieważ nie może mieć ona właściwości agresywnych do użytych materiałów. Każdy fachowiec z pewnością potwierdzi, że zastosowanie w instalacji różnych materiałów może pogarszać jej trwałość. Jeśli zdecydujemy się na instalację ze stali nierdzewnej, z pewnością możemy liczyć na trwałość przez lata. Rury i armatura ze stali nierdzewnej sprawdzają się nie tylko przy domowych instalacjach wodnych, ale również do transportu krystalicznie czystej wody pitnej – mówi nam przedstawiciel firmy El-Decor z Krakowa, która prowadzi sklep Hart-Metale. Stal nierdzewna ma doskonałe właściwości wytrzymałościowe, dlatego zdecydowanie warto wybierać armaturę z tego materiału, a nie na przykład z tworzywa sztucznego. Armaturę ze stali nierdzewnej z pewnością poleci nam każdy doświadczony fachowiec.

 

Regulamin korzystania z serwisu