Zakup płytek ceramicznych do łazienki – kryteria wyboru

Wbrew pozorom wybór odpowiednich płytek ceramicznych do łazienki nie należy do prostych zadań. Dlatego warto poświęcić chwilę na to, aby przed udaniem się do sklepu, dobrze się do niego przygotować. W ten sposób możemy bowiem uniknąć późniejszych rozczarowań, stresu oraz dodatkowych kosztów. W naszym artykule podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze płytek.

Projekt przede wszystkim

Bardzo często zdarza nam się odwiedzać sklepy i wybierać płytki nie mając projektu łazienki ani dokładnego planu prac. Decyzja o wyborze rodzaju płytek ceramicznych nie może jednak opierać się tylko na względach estetycznych. Takie podejście może nas niestety drogo kosztować. Aby więc oszczędzić sobie stresu i dodatkowych wydatków, należy stworzyć projekt przyszłej łazienki. W projekcie muszą zostać ujęte wszystkie urządzenia sanitarne, jakie planujemy w niej zainstalować. Ich rozmieszczenie stanowi bowiem bardzo ważną kwestię. Od rozmieszczenia sanitariatów zależy sposób, w jaki będziemy mogli ułożyć płytki. Doborem odpowiednich płytek możemy więc zająć się dopiero wtedy, kiedy mamy gotowy projekt.

Powierzchnia i kształt łazienki a wielkość płytek

Kolejnym kryterium wyboru płytek jest powierzchnia oraz kształt naszej łazienki. Powszechnie panująca opinia, iż do małej łazienki pasują tylko płytki o małych wymiarach, jest nieprawdziwa. Duże płytki również mogą się okazać dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać o tym, aby na całej powierzchni wykładanej płytkami, znalazł się co najmniej jeden rząd składający się z całych, nieprzycinanych płytek. Wówczas osiągniemy najlepszy efekt.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z salonu Domeko w Wesołej koło Warszawy:

Przy wyborze płytek ceramicznych do wyłożenia ścian naszej łazienki należy zwrócić uwagę na poziomy, na jakich planujemy umieścić umywalkę oraz wannę. Kwestia tutaj tyczy się układu fug. Najkorzystniejszym układem jest zaś taki, który pozwala uniknąć konieczności tworzenia wąskich pasków nad urządzeniami sanitarnymi.

Powierzchnia oraz kształt łazienki a kolor i wzór płytek

W przypadku łazienek, w których znajduje się dużo urządzeń sanitarnych na małej powierzchni, warto jest wybierać płytki w spokojnych kolorach oraz z jak najmniejszą ilością elementów dekoracyjnych. Stonowane odcienie oraz brak wzorów sprawią, iż wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie. Do dużych łazienek zaś warto wybrać płytki ceramiczne w intensywnych kolorach i z dekoracjami. W tej sytuacji barwy oraz wzory nadadzą wnętrzu ożywczego charakteru.

Obecnie coraz bardziej popularnym staje się rozwiązanie, w którym łazienki pełnią rolę tak zwanych pokojów kąpielowych. Wnętrze takiej łazienki przypomina bowiem swoim wyglądem bardziej sypialnię niż tradycyjną łazienkę. Tutaj do wyłożenia podłogi warto wybrać płytki ceramiczne imitujące drewno. Takie płytki ocieplą wnętrze i nadadzą mu przytulny charakter, gdyż podłoga będzie przypominała parkiet.

Wybór odpowiednich płytek ceramicznych do łazienki nie jest prostym zadaniem. Jednakże możliwość wyboru spośród wielu dostępnych obecnie ofert, pozwala nam na stworzenie łazienki marzeń. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby kierować się właściwymi kryteriami.

Regulamin korzystania z serwisu