Remontujemy łazienkę. Na co zwracać uwagę?

Przed remontem łazienki często nie zdajemy sobie sprawy, ile prac nas czeka. Sklepowe aranżacje zachęcają nas swoim wyglądem, który nie odzwierciedla sił i pieniędzy, które trzeba w to włożyć. Podstawą jest przygotowanie odpowiednich materiałów i dobre zaplanowanie poszczególnych czynności. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w pracach wykończeniowych.

Jeśli łazienka była wcześniej używana…

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, powinniśmy rozplanować działania i finanse. Łazienka jest miejscem często używanym, dlatego musimy liczyć się z tym, że im dłużej potrwa remont, tym dłużej nie będziemy mogli korzystać z mieszkania jeśli jest w nim tylko jedna toaleta. Jeśli nieruchomość nie pochodzi z rynku pierwotnego, prac będzie więcej. Zakręcamy wodę i skuwamy płytki, usuwamy sedes, wannę, prysznic, szafki itp. Wbrew pozorom gruzu może być bardzo dużo, dlatego należy zaplanować sobie, gdzie on będzie składowany i wyrzucany. Usuwanie takich odpadów do kontenerów komunalnych jest zabronione. Ekspert z firmy remontowej „Texon” Włodzimierz Proc w Radomiu dodaje:

W starych mieszkaniach podczas remontu łazienki poleca się zmianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jeśli tego nie zrobimy, w przypadku poważnej awarii trzeba będzie skuwać nowe płytki.

Zanim przystąpimy do klejenia

Zagospodarowanie przestrzeni w łazience przeważnie uzależnione jest od poprowadzonych rur. Oczywiście możemy to zmienić, lecz trzeba liczyć się z tym, że podłoga i ściany będą rozkuwane tak, by zmieścić rury. Odpływy muszą mieć zachowany spad. W przeciwnym wypadku będzie często dochodzić do ich zapychania. Następnym etapem jest klejenie uprzednio wybranych płytek. Gotowe aranżacje łazienek znajdziemy w sklepach, co znacznie ułatwia dobór i stworzenie pożądanej kompozycji. Trzeba jednak dobrze wyliczyć, ile ich potrzebujemy. Należy także uwzględnić ścięcia na końcach ścian i podłóg. Bez tego niemal na pewno zabraknie nam płytek podczas pracy. Nierówna podłoga może potrzebować wylewki. Krzywe ściany także trzeba wyrównać. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni kłaść grubo kleju, co może nie utrzymać płytek.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Przed przyklejaniem płytek trzeba ustalić, jakiej grubości będzie fuga i dokupić odpowiednie krzyżyki glazurnicze. Niektórzy rozpoczynają klejenie płytek w łazience od podłogi, by na jej poziomie układać płytki ścienne. Inni z kolei ze względu na zachowanie czystego podłoża wolą rozpocząć klejenie od ścian. W każdym przypadku najważniejsze jest zachowanie poziomu powierzchni. Musimy także ustalić, do jakiej wysokości mają być przyklejone płytki. Ostatnim etapem jest montaż armatury łazienkowej. W zależności od wyboru montujemy wannę oraz prysznic lub brodzik, kabinę prysznicową i prysznic. Jeśli chcemy mieć samą kabinę z prysznicem, musimy zadbać o odpowiedni spadek płytek na podłodze. We wcześniej przygotowanym miejscu umieszczamy kompakt WC lub miskę ustępową, a także umywalkę z baterią.

Regulamin korzystania z serwisu