Nowoczesna łazienka

Modnie czy wygodnie? Podstawowe zasady urządzania łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być urządzone w taki sposób, by miło przebywało się w nim wszystkim domownikom. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwa sprawa, szczególnie jeśli nasza łazienka nie ma imponujących rozmiarów. Przedstawiamy podstawowe zasady, jakimi warto kierować się podczas urządzania łazienki.

Liczy się projekt

Na samym początku, na długo przed rozpoczęciem remontu, należy dobrze przemyśleć czego oczekujecie od swojej łazienki i sprawdzić, które pomysły możecie wcielić w życie. Warto na tym etapie zrobić rozeznanie i zapoznać się z ofertą producentów wyposażenia, aby móc wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania.

 – Planowanie remontu łazienki to duże wyzwanie, ponieważ to pomieszczenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a równocześnie także gustowne. Aby osiągnąć sukces, warto poznać pewne zasady dotyczące projektowania łazienki, ponieważ w jej przypadku liczy się każdy szczegół – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Domeko.

Podział na strefy

Podczas urządzania łazienki, trzeba wziąć pod uwagę zarówno wymiary sprzętów, które mają się w niej znaleźć, jak również powierzchnię, jaka będzie potrzebna do ich użytkowania. Zaplanować musicie strefę kąpielową (wannę lub prysznic), toaletową (WC, umywalka i ewentualnie bidet), a także strefę prania. Pamiętajcie przy tym, że każdy sprzęt musi mieć zagwarantowany zapas przestrzeni, zapewniający domownikom swobodny dostęp i możliwość korzystania z poszczególnych stref.

Strefę toaletową warto zaplanować bliżej wejścia, ponieważ takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Strefę kąpielową można natomiast oddzielić od reszty pomieszczenia szklaną lub murowaną ścianką.

Wybieranie wyposażenia do łazienki

Jako że na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych akcesoriów, mebli i sprzętów łazienkowych, to każdy znajdzie dla siebie takie propozycje, które w pełni będą odpowiadały jego potrzebom. Przy ich wybieraniu należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko aktualne trendy i własny gust, ale przede wszystkim ich wymiary. Unikajcie tworzenia zakamarków, przez które w przyszłości trudno będzie wam utrzymywać czystość w łazience. Dobrym rozwiązaniem dla wielu łazienek może być wybór wiszących szafek, które nie tylko zapewnią wam więcej miejsca na przechowywanie, ale też optycznie powiększą pomieszczenie.

Urządzając łazienkę musicie wziąć pod uwagę także jej funkcjonalność. Odpowiedni dobór wyposażenia jest istotny szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń, które muszą zmieścić wszystkie strefy. Niestety, wielu z was będzie musiało podjąć trudną decyzję o zamianie wanny na kabinę prysznicową, ponieważ ten zabieg pozwoli wam zaoszczędzić sporo miejsca i przeznaczyć je np. na pralkę.

W dobrze urządzonej łazience wszystkie sprzęty rozmieszczone są estetycznie i w taki sposób, by wygodnie można było z nich korzystać. Przy planowaniu łazienki warto zwrócić uwagę na jej kształt, wymiary, a także usytuowanie okien i drzwi, ponieważ od tych czynników w dużym stopniu zależą wasze możliwości.

To tylko kilka podstawowych rad, które mogą pomóc wam podczas planowania remontu łazienki. Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami warto zwrócić się do ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i udzielą wam fachowej porady.

Regulamin korzystania z serwisu