Jak zaprojektować łazienkę, którą łatwo będzie się sprzątać?

Łazienka jest miejscem nieustannie eksploatowanym przez domowników, więc jest bardzo podatna na zabrudzenia. Plamy od wody, pasty do zębów, kurz, włosy czy osad z mydła – kto z nas nie miał z tym problemu? Jeśli planujesz remont łazienki bądź urządzasz zupełnie nową, ten artykuł jest dla Ciebie. Na szczęście istnieją sposoby na taką aranżację łazienki, aby była łatwa w sprzątaniu.

Wyposażenie

Trikiem, który zdecydowanie ułatwi nam systematyczne sprzątanie łazienki, jest zastosowanie wiszących sprzętów i sanitariatów. Warto więc zdecydować się na podwieszaną umywalkę, sedes i jeśli planujemy – bidet. Sanitariaty i sprzęty stojące łatwiej się kurzą oraz posiadają wiele zakamarków, do których trudniej jest się dostać. Sprzęty podwieszane mają zazwyczaj bardzo prostą formę, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Poza tym, przy tego rodzaju rozwiązaniach znacznie łatwiejsze jest również odkurzanie i zmywanie podłogi. Warto również postawić na wiszące szafki – przy ewentualnej awarii unikniemy zalania, ułatwią nam one też wspomniane sprzątanie podłogi. Szczególną uwagę należy zwrócić na na sanitariaty pokryte specjalną powłoką hydrofobową – ceramiczne bądź akrylowe o gładkiej powierzchni. Łatwiej utrzymać je w czystości. Można także zastosować specjalne impregnaty, które zapobiegną osadzaniu się chociażby osadów z mydła.

Odpowiednie płytki łazienkowe

Zasadnicze znaczenie przy wyborze płytek do łazienki pod kątem utrzymania w czystości ma ich kolor i powierzchnia. Należy pamiętać, że lśniące i gładkie płytki wyglądają efektownie, ale bardzo przyciągają brud i widać na nich zacieki, co z kolei przełoży się na częste i żmudne czyszczenie. Stąd też warto postawić na neutralne, pastelowe kolory i płytki posiadające zmatowioną powierzchnię, a nie takie, które charakteryzuje wysoki połysk. Popularnym rozwiązaniem jest ceramika imitująca drewno bądź beton – nie widać na nich brudu, pyłków czy kurzu, a przynajmniej nie w tak dużym stopniu jak na płytkach gładkich. Można też zdecydować się na modne, wzorzyste modele w desenie i różnorodne grafiki. Hitem ostatnich lat są płytki w orientalne printy czy regionalne wzory, nazywane płytkami patchworkowymi. Duży wybór ciekawych płytek do łazienki znajdziemy w sklepach z wyposażeniem wnętrz, np. w galerii Goja.

Kabina prysznicowa

Zmorą wielu osób jest czyszczenie kabiny prysznicowej w łazience, na której ściankach osadza się kamień. Aby ułatwić sobie zadanie, warto postawić na kabinę wyposażoną w specjalną powłokę hydrofobową, która pokryta jest warstwą środków chemicznych. Dzięki niej brud nie przylega łatwo do kabiny, a krople wody łączą się ze sobą i spływają z nieczystościami. Aby przedłużyć żywotność powłoki na kabinie, powinna ona być czyszczona odpowiednimi środkami. Pomocne będzie także mycie kabiny specjalną ściągaczką do szkła. Istnieje również możliwość samodzielnej aplikacji specjalnego środka impregnującego. Jeśli nie chcemy się decydować na gładkie szkło, warto postawić na szyby prysznicowe z tłoczeniem lub nadrukiem.

Regulamin korzystania z serwisu