Jak dobrać meble do łazienki? Porady i wskazówki

Wybór mebli, a zwłaszcza tych do łazienki to nie lada wyzwanie. Powinny być one na tyle funkcjonalne, aby pomieścić niezbędne akcesoria, ale także muszą być wpasowane w nasz gust. Obecnie szeroka oferta wyboru utrudnia proces decyzji co do konkretnych szafek czy półek. W zależności od metrażu łazienki, skorzystanie z możliwości wykonania mebli łazienkowych na wymiar, nie tylko zapewni maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ale także z pewnością wpasuje się w nasze preferencje, jak i wygląd mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Jak przygotować się do aranżacji łazienki?

W sytuacji renowacji lub urządzania nowej łazienki, na samym początku warto stworzyć koncepcję, a następnie projekt całego wnętrza. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wcześniejszego rozplanowania powierzchni i podjęcia decyzji, czy dana ilość oraz rodzaj mebli wystarczą do przechowywania podstawowych rzeczy. Na pierwszym etapie wyboru, koniecznością jest zwrócenie uwagi na materiał wykonania mebli. Musi być on odporny i dostosowany do panujących warunków w łazience, czyli do występowania wilgoci. Meble wykonane ze specjalnych materiałów nie absorbują wody, a tym samym nie ma możliwości ich odkształcenia podczas częstych zmian temperatur. Co więcej, bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich krawędzi, a także wolnych przestrzeni np. między półką a podłogą, ponieważ to właśnie one są najbardziej podatne na wodę i w konsekwencji mogą przyczyniać się do powstawania pleśni. W takim przypadku dużym uproszczeniem jest wykonanie mebli łazienkowych na wymiar które dopasują się do wnętrza i zabezpieczą odpowiednio wszelkie szczeliny. Niemniej jednak, ostateczny wybór mebli będzie zależeć przede wszystkim od metrażu łazienki, możliwości wykorzystania dostępnej przestrzeni, budżetu, a także preferencji i aranżacji całego mieszkania.

Metraż łazienki, a dobór mebli

To, w jaki sposób urządzimy łazienkę i jakie dobierzemy do niej meble oraz akcesoria w dużej mierze zależy od jej wielkości. W przypadku małych przestrzeni warto skorzystać z możliwości wykonania mebli na zamówienie. Dzięki temu za pomocą indywidualnej konfiguracji możemy mieć pewność, że meble nie zabiorą dodatkowej powierzchni, a tym samym wykorzystają jej wszystkie możliwości, takie jak wnęki czy nierówne powierzchnie. W małych łazienkach warto zdecydować się na meble wiszące, takie jak, szafki, systemy przechowywania na drzwiach, a także wiszące półki. Dzięki temu zagospodarowana zostanie przestrzeń wzdłuż ścian, a reszta wnętrza z pewnością będzie lekka i przestrzenna. Wybór szafki z frontem lustrzanym również będzie efektownym rozwiązaniem, które oprócz stworzenia dodatkowego miejsca do przechowywania, rozjaśni i optyczne powiększy przestrzeń. Z kolei w większych łazienkach mamy o wiele więcej możliwości modyfikacji wnętrza. W takich przestrzeniach bardzo efektowne jest stworzenie dużego blatu na całą długość ściany. Okazuje się to świetne miejsce na organizery kosmetyczne, ale także na ozdoby, które z pewnością ocieplą łazienkę. Wiele osób obecnie decyduje się na komody łazienkowe, które bez problemu pomieszczą duże rzeczy, takie jak ręczniki czy sprzęty elektroniczne. Pozwoli to na stworzenie dodatkowego miejsca w łazience i tym samym nie będzie konieczności przechowywania tych elementów w innym miejscu w mieszkaniu. Bardzo ważne jednak jest, aby komoda była odpowiednio dopasowana i zabezpieczona przed wilgocią, nie może to być zwykła komoda do salonu czy pokoju – jak podkreśla specjalista z firmy Imex. 

Estetyczna łazienka bez względu na metraż

Łazienka nie ogranicza się oczywiście tylko do aspektu funkcjonalności. Niezwykle ważnym krokiem jest przystosowanie jej wyglądu do naszego gustu, a także klimatu reszty mieszkania. Najczęstszymi odcieniami wybieranymi do łazienek są jasne, stonowane kolory, takie jak beże czy biele. W połączeniu z odpowiednio dobranym lustrem skutecznie rozświetlają i powiększają przestrzeń w łazience. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie delikatnych kolorów z bardziej odważnymi i mocniejszymi odcieniami. Z pewnością stworzy to nowoczesny i nieoczywisty wystrój wnętrza. Jednym z najpopularniejszych wykończeń niemal wszystkich przestrzeni w domu są drewniane meble. Z reguły tego typu materiał nie rysuje się szybko, a także nie ma na nim widocznych śladów codziennego użytkowania. Drewno nada nie tylko wyjątkowego charakteru, ale w połączeniu z ozdobami, takimi jak kwiaty czy świeczki z pewnością sprawi, że łazienka będzie przytulniejsza.

Regulamin korzystania z serwisu