tapeta łazienka

Czy można tapetować ściany w łazience?

Łazienka ze względu na niewielki metraż i panującą tam wilgoć, która ogranicza użycie niektórych materiałów wykończeniowych, jest pomieszczeniem trudnym do aranżacji. Wiele osób przy wyborze pokrycia ścian decyduje się na założenie tradycyjnych płytek. Jednak rozwiązań jest znacznie więcej, a jednym z nich jest umieszczenie na ścianie tapety. Poznaj praktyczne porady i sugestie, które pomogą w dobraniu odpowiedniego jej typu.

Czy użycie tapety w łazience jest funkcjonalne?

Mimo, iż wykorzystanie tradycyjnych tapet jest nieodpowiednim rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużej wilgotności i miejsc, gdzie mogą one ulec zachlapaniu, użycie tapety w łazience może być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Należy jednak zdecydować się na tapety specjalnie przeznaczone do tego pomieszczenia, które są zarówno wodoszczelne, jak i zmywalne. Warto pamiętać o tym, aby była ona nie tylko łatwa do czyszczenia i odporna na wodę, ale także spójna kolorystycznie z resztą pomieszczenia. Z tego względu warto trzymać się zasady, że jedna część ścian powinna być jednolita, a druga wzorzysta, co sprawi, że tapeta w małym pomieszczeniu nie stanie się przytłaczająca.

Jaki typ tapety wybrać?

Przy tapetowaniu łazienki mamy do dyspozycji tapety wykonane z włókna szklanego i tapety winylowe. Drugie z nich są odporne na zarysowania i wodoszczelne ze względu na pokrycie ich tworzywem syntetycznym, czyli winylem.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Kraina Barw: „Do łazienki warto wybrać płaskie tapety winylowe z gładką i błyszczącą powłoką, które są łatwiejsze do czyszczenia”. Odbijają także światło, przez co możemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei tapety z włókna szklanego swoją strukturą przypominają tkaninę o grubym splocie. Są one jednymi z droższych tapet dostępnych obecnie na rynku, jednak są bardzo wytrzymałe na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Jak odpowiednio dobrać wzór?

Ze względu na niewielki metraż łazienki, warto zdecydować się na wzór, który dodatkowo optycznie ją powiększy. Położenie tapety na wszystkich ścianach łazienki nie tylko sprawi, że będzie ona wyglądała na mniejszą, niż jest w rzeczywistości, ale także może być przytłaczające i męczyć nasz wzrok. Z tego względu warto zdecydować się na bardziej uniwersalne wzory takie jak pasy, które ułożone w poziomie wizualnie poszerzą łazienkę, a pionowo dodadzą jej wysokości. Odpowiednie mogą okazać się także tapety łazienkowe z motywem groszków, czy kratki, a nawet te z dominującym wzorem. Wszystko zależy od aranżacji łazienki i dopasowania dodatków, w taki sposób, aby współgrały one z całą kompozycją.

Regulamin korzystania z serwisu