Bateria nablatowa w łazience

Bateria nablatowa jako stylowy element aranżacji łazienki

Łazienka jest przestrzenią, która powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Właśnie dlatego stosuje się w niej coraz nowsze rozwiązania aranżacyjne, których celem jest podkreślenie wyjątkowego charakteru tego pomieszczenia. Jednym z trendów, obserwowanym np. w stylu industrialnym, jest wykorzystywanie baterii nablatowych. Tłumaczymy, czemu warto się na nie zdecydować oraz o czym należy pamiętać przy ich wyborze i montażu.

Łazienka jest przestrzenią, która powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Właśnie dlatego stosuje się w niej coraz nowsze rozwiązania aranżacyjne, których celem jest podkreślenie wyjątkowego charakteru tego pomieszczenia. Jednym z trendów, obserwowanym np. w stylu industrialnym, jest wykorzystywanie baterii nablatowych. Tłumaczymy, czemu warto się na nie zdecydować oraz o czym należy pamiętać przy ich wyborze i montażu.

Kiedy bateria nablatowa sprawdzi się najlepiej?

Podczas urządzania łazienki coraz chętniej rezygnujemy ze standardowych rozwiązań i decydujemy się na coś bardziej stylowego i ekstrawaganckiego. Świetnym przykładem są umywalki nablatowe, które w przeciwieństwie do swoich klasycznych odpowiedników nie są montowane wewnątrz mebla, tylko stawiane na jego blacie. Główną przesłanką zastosowania takiego modelu jest oczywiście jego niekwestionowana estetyka. Nie mniej ważna jest też możliwość alternatywnego zaaranżowania przestrzeni szafkowej, która normalnie byłaby zajęta przez korpus umywalki.

Wybierając umywalkę montowaną na blacie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej konstrukcję – część modeli dostępnych na rynku jest bowiem wyposażona w otwór na baterię, podczas gdy reszta nie. W pierwszym przypadku jedynym wyjściem będzie wybór klasycznej armatury montowanej na samej umywalce, z kolei w drugim opcji jest już więcej – można zdecydować się na baterię ścienną (podtynkową lub natynkową) albo baterię nablatową.

Jeżeli decydujemy się już na wybór umywalki nablatowej, to dla zachowania spójności warto pójść za ciosem i dobrać do niej współgrającą baterię, która również znajdzie dla siebie miejsce na blacie. Dzięki temu w prosty sposób zamienimy łazienkę w stylowy pokój kąpielowy.

Jaką baterię nablatową wybrać?

Choć bateria nablatowa stanowi przede wszystkim modny i designerski akcent, to przy jej zakupie nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Najważniejsza jest funkcjonalność danego modelu, ponieważ to właśnie ona będzie wpływała na komfort i wygodę codziennego użytkowania łazienki. Dobrym uzupełnieniem umywalki nablatowej będzie taka bateria, która jest wyposażona w obrotową wylewkę – takie proste rozwiązanie nie tylko w znacznym stopniu ułatwia korzystanie ze strefy umywalki, ale pozwala też na mniej bezproblemowe utrzymanie jej w czystości.

Parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest właściwa wysokość baterii nablatowej.

Jeżeli zakupimy zbyt wysoki model, to rozbryzgująca woda z dużym prawdopodobieństwem trafi na podłogę, lustro, blat oraz wszystkie miejsca, które znajdują się w pobliżu umywalki. Z kolei kran, który będzie zbyt krótki, uniemożliwi wygodne wkładanie dłoni pod strumień wody. Najlepiej zdecydować się na taką baterię, aby po jej zamontowaniu odległość pomiędzy dnem umywalki, a zakończeniem wylewki wynosiła około 15 cm – mówi nam specjalista z Green Home Design, firmy produkującej jedyne na świecie opatentowane drewniane baterie.

Nie można też zapomnieć o wysokiej jakości oraz kwestii bezpieczeństwa – polecamy wybrać taki kran, który posiada solidne mocowanie, np. w postaci tulei obwodowej. Dzięki temu zyskamy stuprocentową pewność, że bateria będzie trwale przytwierdzona do blatu i nie poruszy się nawet o milimetr w czasie codziennego użytkowania.

Stylowy dodatek w samym sercu łazienki

Posiadanie umywalki nablatowej wcale nie oznacza konieczności zakupu baterii, która również znajdzie się na blacie – można przecież wybrać kran ścienny (chociaż wówczas problematyczna może okazać się kwestia długości wylewki oraz niewłaściwie poprowadzona instalacja wodna). Kiedy decydujemy się więc na baterię nablatową, to przemawiają za tym przede wszystkim walory wizualne. Nietypowa armatura może być przełamującym akcentem, który wprowadzi do łazienki powiew świeżości, co z pewnością zostanie docenione nie tylko przez domowników, ale również gości.

Szeroki wybór kształtów, kolorów oraz funkcjonalności kranów dostępnych na rynku sprawia, że bez żadnego problemu można znaleźć wariant idealnie odpowiadający osobistym potrzebom oraz spójny z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Obok klasycznych baterii o chromowanym wykończeniu, dostępne są też te bardziej nietypowe – dobrym przykładem mogą być baterie drewniane. Są one odpowiedzią na trend, który wprowadza do przestrzeni łazienkowych naturalne materiały.

Regulamin korzystania z serwisu